Reportérka Lyse Doucetová a kameraman Philip Goodwin mohli vstúpiť do hotela Ritz-Carlton v Rijáde jedine v sprievode policajtov.

Reportérka Lyse Doucetová a kameraman Philip Goodwin mohli vstúpiť do hotela Ritz-Carlton v Rijáde jedine v sprievode policajtov.

Viac než 200 členov saudskoarabskej elity, vrátane 11 princov, je v súčasnosti zadržiavaných v priestoroch hotela Ritz-Carlton v hlavnom meste Saudskej Arábie, Rijáde. Je možné bez výčitiek tvrdiť, že sa skutočne jedná o zlatú klietku.

Zadržiavanie hodnostárov je vyvrcholením protikorupčného hnutia v krajine, ktorého hybnou silou bola iniciatíva korunného princa Mohammeda bin Salmana. Ten v súčasnosti konsoliduje svoju moc spôsobom, aký Saudská Arábia nezažila už celé desaťročia.

Reportérka stanice BBC Lyse Doucetová a kameraman Philip Goodwin vo svojej reportáži uvádzajú, že atmosféra v luxusnom hoteli je „veľmi vážna“.

Súvisiace: Mladý princ Saudskej Arábie vykonal bleskový zásah

Doucetová a Goodwin boli prvými novinármi, ktorí získali prístup do hotela od vyvrcholenia protikorupčnej čistky. V honosných priestoroch sa mohli pohybovať výhradne v sprievode policajtov. Zároveň im bolo zakázané zhotovovať akékoľvek zábery tvárí a uvádzať v reportáži konkrétne mená.

Pozrite sa, čo ponúka svojim súčasným obyvateľom interiér hotela, ktorý Doucetová nazvala „päťhviezdičkovým väzením“.

Reportérka Lyse Doucetová a kameraman Philip Goodwin boli prvými novinármi, ktorí vkročili do hotela Ritz-Carlton v Rijáde, odkedy tu začiatkom mesiaca začala saudskoarabská vláda zadržiavať jedincov podozrivých z korupcie.

Luxusny_hotel_Ritz_Carlton_v_ktorom_su_zadrziavani_saudskoarabski_hodnostari_2017_1

 

Od 4. novembra je zakázaný akýkoľvek vstup do hotela Ritz-Carlton bez oficiálneho povolenia.

Luxusny_hotel_Ritz_Carlton_v_ktorom_su_zadrziavani_saudskoarabski_hodnostari_2017_2

 

Medzi „hosťami“ hotela sa dnes nachádza 200 ľudí obvinených zo zneužívania moci, korupcie a prania špinavých peňazí. Saudskoarabská vláda zároveň zamestnáva stovky odborníkov, ktorí neprestajne prešetrujú vznesené obvinenia.

Luxusny_hotel_Ritz_Carlton_v_ktorom_su_zadrziavani_saudskoarabski_hodnostari_2017_3

 

Novinári navštívili hotel uprostred noci, no napriek tomu sa im naskytol pohľad na skupinky mužov, ktorí medzi sebou diskutovali tlmenými hlasmi. Reportéri uviedli, že atmosféra bola veľmi vážna a ponurá.

Luxusny_hotel_Ritz_Carlton_v_ktorom_su_zadrziavani_saudskoarabski_hodnostari_2017_4

 

Súvisiace: Údajne Saudská Arábia zatknutým ponúka slobodu

Dostupné údaje hovoria o tom, že v dôsledku protikorupčnej čistky bolo zmrazených až 1 900 saudskoarabských bankových účtov, na ktorých sa nachádza celkovo 800 miliárd dolárov. Jeden z vládnych predstaviteľov povedal Doucetovej: „Úspechom by bolo aj to, keby sme získali naspäť aspoň 100 miliárd.“
Luxusný bazén, reštaurácie a telocvičňa – všetko sa trblieta zlatom.

Luxusný bazén, reštaurácie a telocvičňa – všetko sa trblieta zlatom.

 

Predstavitelia vlády potvrdili, že asi 4% obvinených si zaumienili riešiť svoje prípady súdnou cestou. Zvyšných 95% zadržaných bude ochotných pristúpiť na dohodu. To znamená, že za svoju slobodu zaplatia obrovské sumy peňazí.

Luxusny_hotel_Ritz_Carlton_v_ktorom_su_zadrziavani_saudskoarabski_hodnostari_2017_6

 

Hotel je z väčšej časti prázdny. Jeden zo zadržaných povedal Doucetovej: „Väčšinu času trávim so svojím právnikom na izbe, kde riešime detaily môjho prípadu.“

Luxusny_hotel_Ritz_Carlton_v_ktorom_su_zadrziavani_saudskoarabski_hodnostari_2017_7

 

Takto vyzerá päťhviezdičkové väzenie zvonku.

Luxusny_hotel_Ritz_Carlton_v_ktorom_su_zadrziavani_saudskoarabski_hodnostari_2017_8

 

Súvisiace: Saudovia rozširujú zákrok na vojenských predstaviteľov a podnikateľov

 

Prezident Donald Trump navštívil Saudskú Arábiu začiatkom tohto roka a bol ubytovaný práve v hoteli Ritz-Carlton. Jeho tvár bola v tom čase premietaná na priečelí luxusnej budovy.

Luxusny_hotel_Ritz_Carlton_v_ktorom_su_zadrziavani_saudskoarabski_hodnostari_2017_9

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC

Facebook komentár