Akcie_cinskeho_vyrobcu_elektrickych_automobilov_Nio_rastli_o_22_percent

Investor spoločnosti Tesla – Baillie Gifford získal 11,4% podiel v spoločnosti Nio a v utorok poslal akcie čínskeho výrobcu elektrických automobilov do zisku v hodnote 22%.

Investičná spoločnosť sídliaca v Británií v podaní u Securities and Exchange Commission v utorok ráno uviedla, že vlastní 85,3 miliónov akcií automobilky Nio. Akcie sa začali razantne narastať, keď agentúra Bloomberg túto investíciu oznámila.

Baillie Gifford je najväčším externým akcionárom spoločnosti Tesla s 9-percentným podielom. Jej najväčším investorom je generálny riaditeľ (CEO) Elon Musk, ktorý vlastní približne 20 percent akcií spoločnosti Tesla.

Akcie automobilky Nio akcie zatvorili obchodný deň v zisku 22 percent na hodnote 7,39 dolárov a mimo riadnych obchodovacích hodín tento zisk navýšili o ďalších 6 percent. Napriek tomu akcie spoločnosti Nio sa nachádza len približne na polovičnej hodnote historického maxima vo výške 13,80 dolárov, ktoré dosiahli 14. septembra – dva dni po jej debute (IPO – primárnej emisií akcií).

Keď svoje akcie emitovala na burze v New Yorku počas minulého mesiaca, spoločnosť uviedla, že na začiatku plánuje vyrábať automobily pre čínsky trh, ale má ambície rozšíriť sa aj do Európy a USA.

Tesla vs Nio

NIO v priebehu minulého mesiaca získala okolo 1 miliardy amerických dolárov v počiatočnej verejnej ponuke v New Yorku, ktorá bola ocenená v spodnej časti ponúkaného rozsahu, na základe čoho získali menej ako sa očakávalo. Akcie tancovali od začiatku obchodovania, teda klesali v prvý deň a rástli v druhom o 76 percent, keďže sa objavili špekulácie, že po ich akciách vyjadril dopyt veľký investor. Či tak alebo onak, dôvera v túto spoločnosť chýba.

Investícia do spoločnosti od Baillieho Gifforda neznamená, že všetko je v poriadku. Tu je realita: Každý výrobca automobilov a veľký investor má svoje peniaze v množstve firiem, pokiaľ ide o budúcnosť automobilov a mobilitu – či už elektromobily, technológie zdieľania jázd alebo autonómnej jazdy. Alebo, samozrejme, aj Čínu.

Je tu ďalšia pravda, s ktorou musia investori a fanúšikovia s elektrickým vozidlom bojovať: NIO a Tesla nie sú tak podobné, ako by sa mohlo zdať. Hoci obe firmy spaľujú peniaze, NIO nevyrába vlastné automobily. Nemá ani licenciu na výrobu. Spoločnosť má dohodu o výrobe s automobilkou v Číne, ktorá tiež vyrába elektrické vozidlá pre spoločnosť Volkswagen.

Tesla medzitým vyrába svoje vlastné vozidlá – aj keď to chvíľu trvá, kým ich prídu na trh.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, CNBC

Facebook komentár