William Li, zakladateľ a predseda predstavenstva spoločnosti Nio, zdieľa vlastnosti sedanu ET7 na slávnostnom predstavení v čínskom Čcheng-tu 9. januára 2021.

William Li, zakladateľ a predseda predstavenstva spoločnosti Nio, zdieľa vlastnosti sedanu ET7 na slávnostnom predstavení v čínskom Čcheng-tu 9. januára 2021.

Start-up čínskeho výrobcu elektromobilov Nio v sobotu uviedol na trh svoj prvý sedan s vlastnými technologickými vlastnosťami, ktoré podľa spoločnosti dokonca prekonávajú tie od spoločnosti Tesla.

Ceny pred dotáciou pre sedan ET7 sa začínajú na hodnote 448 000 čínskych juanov (69 000 dolárov) s batériou s výkonom 70 kilowatt za hodinu. Ak sa zákazníci rozhodnú platiť za batériové služby na základe mesačného predplatného 980 juanov, vozidlo stojí 378 000 juanov.

Zakladateľ a predseda spoločnosti William Li na úvodnej akcii v čínskom Čcheng-tu, uviedol že dodania sa majú začať v prvom štvrťroku 2022. Predobjednávky sa začali vykonávať v sobotu.

Li tvrdil, že sedan spoločnosti Nio ET7 môže pracovať s novým autonómnym riadiacim systémom spoločnosti, ktorý má rozlíšenie fotoaparátu 8 megapixelov – oproti 1,2 megapixelu pre Teslu – a procesorovými čipmi Nvidia, ktoré ponúkajú vyšší výkon spracovania ako sedem plne automatických počítačov firmy Tesla.

Li ďalej poznamenal, že systém autonómneho riadenia stojí mesačne 680 juanov.

Čínsky Model Y od spoločnosti Tesla má začať s dodaním už v apríli a podľa webovej stránky spoločnosti je ponúkaný s cenou 339 900 juanov.

Model ET7 by mal mať dojazd až 1 000 kilometrov. To je viac ako dojazd 706 kilometrov sedanu Xpeng P7, o ktorom si spoločnosť minulý rok myslela, že je najviac spomedzi akéhokoľvek elektromobilu v Číne.

Nový sedan Nio má podľa spoločnosti tiež laminovanú celosklenenú strechu, vyhrievané sedadlá v oboch možnostiach a 23 reproduktorov.

Zatiaľ čo iné čínske spoločnosti zaoberajúce sa elektrickými vozidlami zaznamenali silný dopyt po svojich nedávno predstavených sedanoch, Nio má na trhu iba SUV. Spoločnosť na autosalóne v Šanghaji v apríli 2019 predviedla prototyp sedanu, neskôr v tom roku sa však dostala do finančných ťažkostí.

Sedan modelu Nio ET7 má laminovanú celopresklenú strechu, vyhrievané sedadlá v oboch možnostiach a 23 reproduktorov.

Sedan modelu Nio ET7 má laminovanú celopresklenú strechu, vyhrievané sedadlá v oboch možnostiach a 23 reproduktorov.

Po získaní zhruba 1 miliardy dolárov od štátom podporovaných investorov začiatkom roka 2020 sa akcie spoločnosti Nio kótované na burze v New Yorku začali zotavovať a uzavreli rok s výnosom až nad 1 000%. Tento start-up plánuje vstúpiť do Európy, hneď v druhej polovici tohto roka.

Pre rok 2020 spoločnosť Nio uviedla, že dodávky sa medziročne viac ako zdvojnásobili na 43 728 vozidiel.

Vďaka tomu sa automobilka v New Yorku stala najvýkonnejšou spomedzi všetkých start-upov čínskych elektromobilov.

Dodania spoločnosti Nio však stále nedosahujú úroveň čínskej spoločnosti pre výrobu automobilov a batérií BYD, ktorá je podporovaná americkým miliardárom Warrenom Buffettom a spoločnosti Tesla od Elona Muska.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár