Miliardár a investor Ron Baron predpovedal, že firma Tesla Motors sa v priebehu nasledujúcich desiatich či dvadsiatich rokov stane jednou z najväčších spoločností na svete, keďže 20-násobne porastie na trhovej hodnote, k úrovni okolo 700 miliárd amerických dolárov.

Jeho komentáre vo včerajšom obchodovaní poslali akcie do zisku až 6,2 percenta, čo predstavuje najväčší nárast od februára. Baron, ktorý je predsedom predstavenstva a generálny riaditeľ investičnej spoločnosti Baron Capital Management, je jedným z najväčších investorov vo automobilke Tesla. Jeho firma nazhromaždila podiel v tejto firme o hodnote okolo 325 miliónov dolárov, alebo 1 percenta z jej celkovej trhovej kapitalizácie.

73-ročný Baron poznamenal, že pre obdobie 10 až 20 rokov vlastnenie podielu v spoločnosti predstavuje “veľmi dobrú príležitosť”, keďže za toto obdobie očakáva výnosy v rozmedzí 6 až 7 miliárd dolárov. Potom, čo by kúpil akcie v priemere za zhruba 210 dolárov, znamenalo by to trhovú hodnotu v rozmedzí od 640 miliárd po 722 miliárd dolárov a ročný výnos v dohľadnej budúcnosti, v rozmedzí od 15 do 30 percent.

Súvisiace: Čo robí Tesla a SpaceX tak úspešnými (nie sú to autá ani rakety)

Baron ďalej poznamenal: “Tým by sa tak mohla stať jednou z najväčších spoločností v USA, ako aj celom svete,” … “Každé tri alebo štyri mesiace navštevujem jej továrne, keďže sa chcem ubezpečiť, že sa to vyvíjalo tak, ako chcem, aby sa to vyvíjalo. … Ich závody sú pre mňa, ako samotné výrobky.”

Spoločnosť Tesla len nedávno predala ďalšie akcie v hodnote 1,4 miliardy dolárov, ktoré jej majú pomôcť zaplatiť za masívnu expanziu, čo má pripraviť pôdu pre jej nadchádzajúci Model 3 a zvýšenie produkcie v roku 2018 na 500 000 vozidiel. To však predstavuje naozaj ambiciózny cieľ, ktorý Wall Street odmietol.

Baron ďalej povedal, že týmto predajom akcií Tesla pravdepodobne potrebovala získať peniaze, čo už do budúcna nebude vôbec potreba. Ako dôvod spomenul investície spoločnosti Tesla v danej továrni na batérie a lakovní, čo predstavuje naozaj strategické kroky, ktoré sa čoskoro vyplatia. 

Baron ktorého podiel v spoločnosti Tesla po jeho pripomienkach vzrástol v hodnotovom vyjadrení zhruba o 20 miliónov dolárov poznamenal: “Nemajú konkurenciu,” … “Mohol ich niekto dobehnúť pred štyrmi alebo piatimi rokmi, ale nemôžu ich dobehnúť teraz. Sú naozaj príliš ďaleko.”

Zdroj: Bloomberg, BusinessWeek

Facebook komentár