Investor James Simons.

Investor James Simons.

Spoločnosť Renaissance Technologies podľa nedávno zverejnených údajov o verejných podieloch do svojich podielov vo štvrtom štvrťroku minulého roka pridala viac ako 3 milióny akcií spoločnosti Tesla, pretože akcie výrobcu elektrických vozidiel boli katapultované.

Hedžový fond založený Jamesom Simonsom, ktorý je považovaný za lídra kvantitatívnej správy aktív, na konci 31. decembra vlastnil 3,9 milióna akcií spoločnosti Tesla, pričom podiel spoločnosti v portfóliu spoločnosti Renaissance bol tak navýšení na 1,3% z 0,1% v predchádzajúcom štvrťročnom období (podľa stránok Whalewisdom).

Nákupy sa uskutočnili v období, kedy akcie spoločnosti Tesla dosahovali vyššie úrovne a potrestali mnohých investorov s krátkymi pozíciami, ktorí sa stavili, že táto obľúbená firma zo Silicon Valley, prevádzkovaná Elonom Muskom bude čoskoro čeliť poklesu cien. Akcie spoločnosti Tesla za posledné tri mesiace naopak vzrástli o 142% a podľa údajov spoločnosti FactSet sa od začiatku roka 2020 viac ako zdvojnásobili.

Pre porovnanie, americký akciový index Dow Jones sa v priebehu trojmesačného obdobia zvýšil o 4,2%, zatiaľ tento rok dosahuje zisk 2,4%, zatiaľ čo akciový index S&P 500 v posledných troch mesiacoch zarobil 7,9% a za posledný rok dosiahol výnos 4,2%. Technologicky založený index Nasdaq Composite za posledné tri mesiace zvýšil svoju hodnotu takmer o 14% a do začiatku roka 2020 sa môže pochváliť 8,3% nárastom.

Podľa niektorých odhadov je Simons jedným z najslávnejších kvantitatívnych obchodníkov všetkých čias. Pred desiatimi rokmi odišiel z každodennej prevádzky spoločnosti Renaissance, ale je s ňou stále spájaný, keďže sa do chodu firmy stále zapája.

Za svoje úsilie sa radí na 21. miesto na zozname najbohatších jednotlivcov časopisu Forbes, s čistým majetkom na hodnote 21,6 miliárd dolárov.

Hlavnou investičnou ponukou spoločnosti Renaissance je vlajkový fond s označením Medallion Fund, ktorý v rokoch 1988 až 2018 dosiahol priemerný ročný výnos 39%, čo je napriek vysokým poplatkom, ktoré v súčasnosti zahŕňajú 5% za správu a 44% poplatkov za výkon naozaj výborný výsledok.

Nick Maggiulli z Ritholtz Wealth Management napísal, že tieto náklady nezabránili Medallionu za rovnaké obdobie 30 rokov prekonať výnos spoločnosti Berkshire Hathaway, ktorú vedie práve Warren Buffett.

Súvisiace:
Tesla aj Ford vyrábajú autá. Investori však majú jasného favorita
5 manažérov hedžových fondov, ktorí zarobili viac ako 1 miliardu dolárov

Medallion Fund obmedzuje svoje aktíva na zhruba 10 miliárd dolárov a je k dispozícii iba zamestnancom spoločnosti Renaissance.

Automobilka Tesla v piatok dokončil druhotnú ponuku akcií v hodnote 2 miliárd dolárov a analytici majú na spoločnosť aj naďalej pozitívny názor. Analytik spoločnosti Bernstein – Toni Sacconaghi takmer zdvojnásobil svoj cenový cieľ a označil výrobcu vozidla za „konečnú„ možnosť “ceny akcií.“ Sacconaghi zvýšil svoj cenový cieľ na 730 dolárov, čo bolo stále pod súčasnou úrovňou na hodnote 845 dolárov z 325 dolárov. Analytici spoločnosti Whalewisdom zasa uviedli: „Očakáva sa, že príjmy v roku 2020 vzrastú o 30,3% na približne 32 miliárd dolárov a predpokladá sa, že zisky sa zvýšia na 8,68 dolárov za akciu z 0,20 dolárov na akciu v roku 2019.“

Okrem spoločnosti Renaissance Tech, JPMorgan Chase & Co. v poslednom období zrealizovala nákup približne 2,2 milióna akcií spoločnosti Tesla, čím sa ich objem pozície podľa údajov spoločnosti Whalewisdom dostal k objemu 2,5 milióna akcií.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár