Akcie veľkých spoločností zo sektora obrany sú v poslednej dobe vo väčšej pozornosti. Investori navyšujú ich ceny, keďže sa chystajú na viaceré výdavky pre armádu, ktoré budú od nového prezidenta – Donalda Trumpa alebo Hillary Clintonovej.

Nie sú isté, ale pravdepodobné. Oba – Clintonová a Trump počas prezidentskej kampane zdôraznili význam silnej armády.

Zdá sa, že popredné zbrojárske spoločnosti stávkujú na víťazstvo Clintonovej. Podľa údajov z Centra pre verejnú integritu: “Clintonová v priebehu 14-mesačného obdobia, ktoré sa skončilo vo februári získala viac ako 450 000 amerických dolárov od ľudí z obranného priemyslu.

Tým sa môže zdať jej zaviazanie k tomuto priemyslu omnoho väčšie, ako u Donalda Trumpa, ktorý si samostatne financoval veľkú časť svojej kampane, ako aj demokratický konkurent Bernie Sanders.

Avšak akcie spoločností zo sektora obrany sa neuzdravujú len kvôli nádeji pre väčšie vojenské rozpočty v budúcnosti. Obamova administratíva však tomuto priemyslu odklepla naozaj rozsiahle zákazky.

Akcie spoločnosti L-3 Communications, Northrop Grumman a Raytheon počas tohto týždňa (v stredu) dosiahli historické maximá. Cena akcií General Dynamics a Lockheed Martin od svojich maxím nie sú ďaleko.

Súvisiace:
Spojené štáty predávajú zbrane do takmer polovice štátov sveta
10 spoločností, ktoré z vojny najviac profitujú

Popredné obranné spoločnosti takisto generujú väčší podiel svojich tržieb aj v zahraničí.

Podľa údajov z agentúry FactSet, počas roka 2015 až zhruba 20% príjmov firmy Lockheeed Martin pochádzalo z medzinárodných trhov. Medzi krajiny s najväčšími výdavkami patrilo Japonsko, Nemecko a Veľká Británia.

A viac ako 30% tržieb spoločnosti Raytheon počas minulého roka pochádzalo z krajín mimo USA, kde medzi najrozsiahlejšie krajiny patrí Japonsku, Turecko, India a Saudská Arábia.

Svet sa zdá byť stále nebezpečným miestom, keďže počas posledných niekoľkých mesiacov čelil teroristickým útokom v Paríži, San Bernardine, Kalifornií a Bruseli.

Vznik ISIS viedol k potrebe USA, aby v niektorých oblastiach vykonala posilnenie svojich vojenských výdavkov. To sa však pravdepodobne nezmení bez ohľadu na to, kto počas mesiaca november vyhrá voľby do Bieleho domu.

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár