Celosvetove_vydavky_na_zbrane_za_rok_vzrastli_k_$420_miliardam

Americké firmy dominujú v dnes zverejnenom zozname výdavkov pre zbrojné a vojenskej služby počas roka 2018, čo predstavuje viac ako polovicu celosvetových predajov.

Informácie, ktoré v pondelok zverejnil Štokholmský medzinárodný inštitút pre výskum mieru (SIPRI), tiež ukázali, že kombinovaný celosvetový predaj 100 najväčších svetových obranných firiem v roku 2018 dosiahol hodnotu 420 miliárd dolárov.

Tento údaj, ktorý predstavuje nárast o 4,6% v porovnaní s odhadom SIPRI na rok 2017, nezahŕňa tržby čínskych firiem z dôvodu toho, čo inštitút opisuje ako nedostatok spoľahlivých údajov.

Americké spoločnosti prvýkrát od roku 2002 obsadili všetkých päť top miest. Spoločnosť Lockheed Martin si udržala titul ako najväčší predajca zbraní na svete, čo predstavuje 11% svetových predajov.

SIPRI uviedla, že predaj zbraní spoločnosti Lockheed Martin presiahol 47 miliárd dolárov, čo bolo podporené zvyšovaním dodávok stíhacieho lietadla F-35.

Boeing, Northrop Grumman, Raytheon a General Dynamics sa dostali na ďalšie miesta top 5 firiem s najväčším objemom predajov. Tieto americké firmy v celom roku dohromady predstavovali viac ako tretinu celosvetových vojenských výdavkov – v odhadovanej hodnote 148 miliárd dolárov.

Príjmy, všetkých 43 amerických firiem na zozname predstavujú hodnotu až 246 miliárd dolárov, čo je približne 59% z celkových predajov zbraní od 100 najlepších firiem.

Ak sa pozrieme inde, na top desať ruských spoločností z oblasti obrany sa podarilo takmer zachovať svoje výsledky z roku 2017, keďže predali vojenské vybavenie a služby v hodnote 36,2 miliárd dolárov.

Almaz-Antey bola jedinou ruskou firmou, ktorá sa umiestnila na prvom mieste v zozname, keďže táto štátna spoločnosť sa osobitne zameriava na protilietadlové obranné systémy.

Kombinovaný predaj zbraní 27 európskych firiem zo 100 najlepších spoločností sa v roku 2018 mierne zvýšil na 102 miliárd dolárov. Britské firmy v roku 2018 predstavovali 35,1 miliárd dolárov, čo je najvyššia časť spomedzi európskych krajín.

BAE Systems so sídlom vo Veľkej Británii sa umiestnila na šiestom mieste v rebríčku 100 najväčších predajcov, čím sa v roku 2018 stala najväčším predajcom zbraní mimo USA.

80 zo 100 najlepších výrobcov zbraní v roku 2018 malo sídlo v USA, Európe a Rusku. Ostatných 20 je podľa SIPRI z iných krajín – šesť sídli v Japonsku, po tri v Izrael, Indii a Južnej Kórei, dve v Turecku a po jednej v Austrálií, Kanade a Singapure.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár