Ceny_domov_v_Londyne_prvykrat_za_osem_rokov_poklesli

Nationwide Building Society uviedla, že ceny nehnuteľností v Londýne zaznamenali prvý ročný pokles od finančnej krízy.

Medziročný pokles o 0,6 percenta, v hlavnom meste Veľkej Británie v štvrťroku do septembra bol najhorším výkonom od roku 2009. Jednalo sa o najslabší región v krajine, čo bolo po prvýkrát za viac ako desať rokov.

Súvisiace: Význam rozdielu medzi krachom a poklesom trhu nehnuteľností

Neistota súvisiaca s rozhodnutím ohľadom opustenia Európskej únie zasiahla londýnsky trh domov, hoci všeobecný nedostatok bývania vo všeobecnosti pomohol udržiavať pomalé zvyšovanie cien. Náznaky Centrálnej banky Anglicka však naznačujú, že úrokové sadzby môžu v najbližších mesiacoch stúpať, čo by mohlo mať vplyv aj na zvyšovanie cien počas tohto roka.

Ceny_domov_v_Londyne_prvykrat_za_osem_rokov_poklesli_graf

Robert Gardner, ktorý je hlavným ekonómom v Nationwide uviedol: “Londýn zaznamenal mimoriadne výrazné spomalenie,” … “Za predpokladov, že by ekonomika ešte nečelila oslabeniu, dopad mierneho nárastu úrokových sadzieb na domácnosti by mohol byť v Británií pravdepodobne malý.”

V septembri priemerné ceny v krajine spomalili na 2% ročný zisk a od augusta vzrástli o 0,2%. Tempo ročného rastu cien bolo o 5 percent vyššie pred rokom.

Súvisiace: Investoval už do 100 nehnuteľností. Radí, čo urobiť pred kúpou realít

Napriek tomu však existujú nastupujúce príznaky, že ekonomická dôvera sa po spomalení v prvej polovici začína vracať. Indikátor spotrebiteľskej dôvery GfK za minulý mesiac vzrástol o jeden bod a miera podnikateľskej dôvery, od spoločnosti Lloyds Bank vzrástla z najnižšej úrovne za rok. To je dobré znamenie pre spotrebiteľské výdavky, ktoré sa spomalili, keďže pokles hodnoty britskej libry po referende o Brexite viedol k nárastu inflácie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, BBC

Facebook komentár