Britania_Odchod_z_EU_neznamena_ze_si_casti_clenstva_zachovame_2017

Britská premiérka Theresa Mayová počas posledného rozhovoru pre Sky News zdanlivo zopakovala svoju túžbu po tvrdom Brexite.

Kým vo svojom prvom rozhovore roku 2017 Mayová opakovane k odchodu uviedla, že je dôležité nájsť riešenie, ktoré funguje pre obe strany – Veľkú Britániu a EÚ, zatiaľ čo okolo názorov tvrdého Brexitu chodila len po okrajoch.

“Tvrdý Brexit” znamená, že Veľká Británia opustí Európsku úniu, bez neobmedzeného prístupu na jednotný trh, čím získajú za plnú kontrolu nad imigráciou. To je videné ako potenciálne smrteľná rana pre City of London (finančné centrum) a širšie hospodárstvo, pretože by to znamenalo že spoločnosti prídu o svoje práva okolo “finančný pasov.”

Novinár Sophy Ridgeová, Mayovej povedala: “Všetko, čo hovoríte, sa zdá byť dôkazom, že z jednotného trhu odchádzame. Prečo to jednoducho nechcete pripustiť? ”

Mayová odpovedala, že vraj “chce to najlepšie možné riešenie pre obchod a aj bez jednotného európskeho trhu”, ale dodala, že “opustenie EÚ neznamená, že “si zachováme niektoré časti členstva” a skôr sa budeme musieť poobzerať po alternatívnych obchodných dohodách.

Súvisiace:
Britský index ukončil rok 2016 s troma po sebe idúcimi historickými maximami
Brexit už znížil bohatstvo Britov o £ 1,2 bilióna!

V prípade, že Londýn príde o finančné pasy, následne by mohol prestať byť najdôležitejším finančným centrom v Európe, ktoré zamestnáva tisíce britských pracovných miest a jeho príjmy dosahujú niekoľko miliárd. Vo Veľkej Británii sa na finančné pasy do EÚ, v odvetví finančných služieb spolieha približne 5500 registrovaných firiem a ich príjmy sú na úrovni zhruba 9 miliárd libier.

(„Finančné pasy“ predstavujú kľúčovú súčasť jednotného trhu, ktoré britským bankám, poisťovniam a správcom aktív poskytujú právo voľne predávať svoje služby vo zvyšku EÚ. Banky založené v iných krajinách EÚ majú rovnocenné právo prevádzkovať svoje aktivity v Británii.)

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, BBC

Facebook komentár