Brexit bez dohody zasiahne ekonomiku Británie viac ako koronavírus.

Brexit bez dohody zasiahne ekonomiku Británie viac ako koronavírus.

Ak Británia nedosiahne obchodnú dohodu s Európskou úniou zásah pre jej ekonomiku by bol nákladnejší ako rokovania s koronavírusmi – práve s týmto varovaním prišli analytici banky Goldman Sachs.

Investičná banka v skutočnosti uviedla, že dopady výsledku bez dohody budú pravdepodobne „dvakrát až trikrát väčší“ ako „najhoršia pandémia v povojnovej histórii“.

Vláda Británie nedávno spochybnila predchádzajúce záväzky voči Európskej únii a zvýšila tak pravdepodobnosť, že sa obom stranám nepodarí dať dohromady obchodnú dohodu do konca roka. Tento výsledok „bez dohody“ by mal za následok vyššie náklady pre vývozcov na oboch stranách.

Súvisiace: Ex Fed: Koronavírus má „zásadnejší a dlhodobejší“ vplyv ako kríza z 11. septembra 2008

Niektorí analytici tvrdia, že tieto náklady sa budú zmiešavať s dopadom celosvetovej pandémie na ekonomiku Veľkej Británie, čo sťažuje určenie toho, čo bude skutočným zdrojom ekonomických problémov v nasledujúcich rokoch. Analytici spoločnosti Goldman Sachs však nesúhlasia.

V ich nedávnej správe uviedli: “Sme skeptickí voči argumentu, že samotný rozsah hospodárskych následkov z Covid-19 zakryje ekonomický dopad prerušenia rokovaní o brexite.”

Investičná banka potvrdila, že koronavírusom najviac zasiahnuté odvetvia – napríklad cestovný ruch, potravinársky a nápojový priemysel a veľkoobchod – sa líšia od sektorov, ktoré budú pravdepodobne potrestané odchodom Británie z Európskej únie, medzi ktoré zasa patria sektory chemikálií, textilu a podnikov s elektrickými zariadeniami.

Dodali však, že keď sa to vezme dohromady, „zo spoločného hľadiska je súčasná hodnota dlhodobého dopadu nedosiahnutia dohody o voľnom obchode medzi EÚ a Britániou pravdepodobne dvakrát až trikrát väčšia (za primeraných predpokladov) ako súčasná hodnota cyklického poškodenia spôsobeného koronavírusovou krízou.“

Ekonomika Británie v júli vzrástla o 6,6%, čo je podľa údajov zverejnených začiatkom tohto mesiaca Úradom pre národnú štatistiku tretíkrát za sebou. Verejný orgán však varoval, že Británia „stále získala iba niečo z viac ako polovici straty produkcie spôsobenej koronavírusom“.

Miera nezamestnanosti navyše podľa posledných údajov za tri mesiace do júla vzrástla na 4,1%, čo je o 0,3 percentuálneho bodu viac ako pred rokom.

Anatole Kaletsky, zakladateľ a spolupredseda spoločnosti Gavekal Research, uviedol: “Najvýkonnejšia svetová mena, akciový trh a ekonomika sa nachádzajú v Británii od obdobia, keď v decembri minulého roku bol opäť zvolený Boris Johnson.”

V nedávnom rozhovore pre CNBC dodal, že „má veľké obavy z toho, ako sa bude vyvíjať výkon ekonomiky Británie do budúcnosti.

Ďalej poznamenal: “Obávam sa, že budúci rok bude ešte horší, najmä kvôli tejto kombinácii s Covid-om, ktorý je stále vo veľkej miere mimo kontroly, ako aj tejto ďalšej rany – vlastne od všetkého – čo vyjde z týchto rokovaní o brexite.”

EÚ a Veľká Británia uviedli, že zostávajú v úzkom kontakte a ich plány na ďalšie kolo obchodných rozhovorov na konci mesiaca sú stále na stole.

EÚ však dala jasne najavo, že nemôže podpísať nové obchodné dojednania, ak Británia poruší predchádzajúce legislatívne záväzky.

Súvisiace: Vakcína globálnu ekonomiku nevylieči

V pondelok britskí zákonodarcovia odstránili prvú právnu prekážku pri implementácii takzvaného zákona o vnútornom trhu – súboru nových zákonov, ktoré by v prípade schválenia v obidvoch komorách britského parlamentu porušili medzinárodné právo. EÚ požiadala Britániu, aby zmenila a doplnila návrh zákona čo najskôr, najneskôr do konca mesiaca – ak to neurobí, EÚ pravdepodobne napadne Britániu pred súdom.

Obe strany si dali do októbra vypracovať dohodu, ktorú je možné ratifikovať do konca roka, analytici sú však čoraz skeptickejší, že k tomu dôjde.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Bloomberg

Facebook komentár