Briti-od-roku-2017-nemuseli-platit-poplatky-za-mobilny-roaming-v-EU

Od januára 2022 budú musieť niektorí Briti začať platiť za to, aby mohli svoj telefón znova používať v krajinách Európskej únie.

Vo štvrtok najväčší britský operátor mobilných sietí EE oznámil, že od budúceho roka obnoví poplatky za mobilný roaming.

Operátor vlastnený skupinou BT predstaví novú paušálny poplatok vo výške 2 libier ($ 2,78) za deň pre zákazníkov, ktorí používajú svoje dáta, minúty alebo textové správy pri cestách do krajín EÚ – s výnimkou Írska, ktorá je zaradená do domácich plánoch EE.

Hovorca opeáratora EE pre agentúru CNBC uviedol: „To sa bude týkať iba nových a inovujúcich zákazníkov, ktorí uzatvoria zmluvu u EE od 7. júla 2021, čo povedie k podporeniu investícií do našich zákazníckych služieb a poprednej britskej siete, založených na oblasti Veľkej Británie.“

K dispozícii bude tiež tridsaťdňový program „Roam Abroad Pass“, za ktorý môžu zákazníci zaplatiť 10 libier za dlhodobejšie používanie telefónu v EÚ.

Čo sú poplatky za roaming?

Poplatky za roaming sú ďalšie poplatky účtované za uskutočňovanie hovorov, posielanie textových správ a používanie údajov z internetu v zahraničí. Poplatky je treba platiť hneď, ako sa telefón pripojí k zahraničnej sieti.

Ale od roku 2017 môžu používatelia mobilných telefónov v Európe využívať svoje bežné hovory, textové a internetové paušály, ak cestujú kamkoľvek po EÚ a to všetko bez ďalších dodatočných nákladov.

Bolo to vďaka novým pravidlám, ktoré poplatky za dátový roaming zrušili v celom bloku – čo je súčasťou úsilia o vytvorenie „jednotného digitálneho trhu“ vo všetkých členských štátoch EÚ.

Po hlasovaní o brexite v roku 2016 sa vyskytli obavy, že sa môžu opätovne zaviesť poplatky za roaming, pretože Spojené kráľovstvo už nebude členom EÚ.

Hlavní britskí operátori – vrátane spoločností EE, Vodafone , Three a O2 uviedli, že neplánujú opätovné zavedenie poplatkov za roaming v Európe, a to napriek skutočnosti, že by tak mohli urobiť v rámci obchodnej dohody medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ podpísanej v decembri 2020.

Tento týždeň sa však spoločnosť EE stala prvým mobilným operátorom, ktorý predstavil opätovné poplatky za roaming.

Nepopulárny roaming

Kester Mann, ktorý je riaditeľom pre spotrebný tovar a konektivitu v spoločnosti CCS Insight, uviedol, že tento krok odráža „zlyhanie telekomunikačných operátorov vo Veľkej Británii pri zastavovaní dlhodobého poklesu priemerných výdavkov pre zákazníkov za účasti vysokých investícií do budúcich pevných a mobilných sietí.“

Dodal: „Roaming je pre spotrebiteľov tzv. jedovatým výrazom potom, čo cestovatelia boli roky zasahovaný premrštenými cenami,“ … „Spoločnosť vie, že zákazníci ho príjmajú s odporom a že svojim konkurentom poskytla jasnú marketingovú príležitosť.“

Vodafone, Three a O2 pre agentúru CNBC uviedli, že neplánujú opätovné uvádzanie roamingových poplatkov. Spoločnosť Three však obmedzuje limit „férového použitia“ na to, koľko dát môžu ich zákazníci používať, keď sú v krajinách EÚ.

Od 1. júla sa férový limit v službe Three zníži na 12 GB z 20 GB. Zákazníci, ktorí prekročia tieto obmedzenia, budú musieť zaplatiť príplatok na základe toho, koľko dát navyše používajú. Vodafone aj O2 stanovili limity na 25 GB.

 

Zdroj: CNBC

Facebook komentár