Francuzska_automobilka_moze_zrusit_vyrobu_modelu_v_Britanii

Francúzska automobilka PSA prišla s varovaním, že pokračujúca výroba vozidiel značky Vauxhall a Opel Astra v Spojenom kráľovstve závisí od obchodných podmienok krajiny v nadväznosti na Brexit.

Spoločnosť na konci pracovného týždňa uviedla, že má v úmysle produkovať novú generáciu modelu Astra v prístavnom meste Ellesmere, ktoré sa nachádza v blízkosti Liverpoolu ako aj v závode v Russelsheime v Nemecku.

Produkcia vozidla v Spojenom kráľovstve je však podmienená a závisí od toho, za akých okolností krajina opustí Európsku úniu.

PSA vo vyhlásení uviedla: “Rozhodnutie o pridelení produkcie pre závod Ellesmere Port bude podmienené konečným termínom odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie.”

Vedúci predstavitelia automobilového priemyslu varovali, že neusporiadaný Brexit by zasiahol dodávateľské reťazce a narušil výrobu. Pokračujúca neistota týkajúca sa budúcich obchodných podmienok spôsobila prudký pokles investícií.

Výsledkom boli zasiahnuté továrne v Spojenom kráľovstve. Kľúčový prieskum uverejnený začiatkom tohto mesiaca naznačil, že britský spracovateľský priemysel zaznamenal prvú kontrakciu od júla roku 2016.

Jednotliví výrobcovia automobilov sa prispôsobujú a konajú.

Ford na začiatku júna oznámil, že do roku 2020 zatvorí elektráreň vo Walese. Zatiaľ čo americká automobilka uviedla, že rozhodnutie nesúvisí s Brexitom, avšak predtým prišla s varovaním pred hroznými následkami z neistého stavu odchodného prostredia.

Honda vo februári uviedla, že v Británií počas roka 2021 zatvorí veľký závod, ktorý zamestnáva 3 500 ľudí. Tento závod v súčasnosti ročne produkuje až 150 000 modelov vozidla Civic, pre viac ako 70 krajín.

Súvisiace:
Jaguar Land Rover uprednostnil Slovensko pred Britániou
Brexit a jeho ďalšia rana pre britský automobilový priemysel

Ďalší japonský výrobca automobilov – Nissan v tom istom mesiaci ukončil plány na výrobu svojho nového SUV, s označením X-Trail vo svojej továrni v Sunderlande. Ako jeden z dôvodov tohto rozhodnutia uviedol neistotu týkajúcou sa okolo Brexitu.

V marci, zasa automobilka Nissan poznamenala, že taktiež ukončí výrobu dvoch luxusných vozidiel v Británii.

Spoločnosti prosili vládu Spojeného kráľovstva, aby poskytli jasné informácie o Brexite, ale namiesto toho sa krajina dostala do politickej krízy.

Premiérka Theresa Mayová odstúpila a nie je jasné, kedy, alebo za akých podmienok Brexit nastane. Jej pravdepodobný nástupca, Borisom Johnsonom, nevylúčil opustenie Európskej únie bez dohody o ochrane obchodu.

Asociácia Britských spoločností výrobcov automobilov a obchodníkov v tomto týždni uviedla, že oneskorenia spôsobené neusporiadaným odchodom budú stáť priemysel každú minútu až 50 000 libier (63 300 dolárov).

Skupina uviedla: „Odchod z EÚ bez dohody by spôsobil najrizikovejší posun, čo sa týka podmienok obchodného prostredia, aký kedy automobilový priemysel zažil, keďže čelí tarifám v hodnote niekoľkých miliárd libier, ktoré ohrozujú výber a cenovú dostupnosť spotrebiteľov.“

AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, BBC

Facebook komentár