Možno ste už počuli o legende eskimáckych kmeňov, ktorí posielajú starých na more, aby tam umreli. Ďalšie príbehy hovoria o tom, že keď dedko a babka nemohli loviť alebo zarobiť na živobytie, mladší ich dali na kus ľadovca a nechali ich jednoducho odplávať. Čím menej ľudí treba kŕmiť, tým väčšiu šancu má mladšia generácia na prežitie. Už aj pomyslenie na takéto veci ma desí.

V poľnohospodárskej komunite, v ktorej žili aj moji starí rodičia, starší ľudia prispievali čím len mohli. Ako chlapec som strávil mnoho poobedí s mojou 90 ročnou prababičkou, s ktorou sme lúpali kukuricu. Úrodou zo záhrady a chovom hospodárskych zvierat pomáhali svojim deťom a vnúčatám, aby aj oni ich potom podporovali v starobe. Moji starí rodičia mali šťastie, že stredozápadná mentalita nebola taká krutá ako tá Eskimácka.

Odchod do dôchodku nie je hotová vec pre každého, čo vyvoláva otázku: Čo je vlastne dôchodok?

Práca na dôchodku je nový status quo

Byť na dôchodku znamená nepracovať? Nemusí. Môj spolužiak zo strednej sa stal námorníkom v 18 a odišiel do dôchodku s pekným balíčkom výhod vo veku 38. Potom pracoval pár desiatok rokov ako šerif a získal plný dôchodok aj z tohto zamestnania. Mnohí z mojich rovesníkov stále pracujú na dôchodku, len robia niečo iné ako na začiatku svojej kariéry. Keď som odišiel do dôchodku, ešte som netušil, že menej ako o desať rokov neskôr budem väčšinu svojho voľného času stráviť písaním na počítači, zdieľaním svojich skúseností a dávať investičné rady ľuďom po celom svete.

Najšťastnejší dôchodcovia, ktorých poznám, išli do dôchodku, aby robili niečo, čo ich teší a chceli mať na to viac času. Nebol som jedným z nich. Miloval som svoju starú kariéru, ale háčiky medzinárodného cestovného ruchu, ako sú stále behanie na lietadlo a život na hotelových izbách, ma prestali baviť. Keď som konečne hodil uterák do ringu, bolo mi jedno, či dostanem ďalšiu šancu. S mojou ženou Jo sme strávili niekoľko rokov cestovaním v karavane po celej krajine, a nakoniec sme si kúpili nový domov (nie na kolesách) a usadili sme sa.

Odišiel som do dôchodku z niečoho, čo som začínal nenávidieť, ale potreboval som nájsť niečo, čo by ma bavilo robiť každý deň. Tí, ktorí majú rozbehnutú druhú kariéru po odchode do dôchodku, znášajú prechod lepšie. Druhá kariéra môže, ale nemusí priniesť rovnaký príjem, ale to je často druhoradé. Jo a ja sme mali kamarátku, ktorá sa po odchode do dôchodku stala umelkyňou. Bola nadšená, keď sa predal jeden z jej obrazov, ale ešte viac ju nadchlo to, že niekomu sa tak páčila jej práca, že ten obrázok zavesil doma na stenu.

Niektorí ľudia nikdy nejdú do dôchodku

Samozrejme si uvedomujem, že veľa starších ľudí  pracuje z rôznych dôvodov. Mnohí pracujú, aby mohli dať jedlo na stôl. Vo svojej prvej kariére som často používal Maslowovu Hierarchiu potrieb ako učebnú pomôcku. Maslow kategorizoval fyziologické potreby človeka – jedlo, oblečenie, strecha nad hlavou, atď. – ako prvá úroveň jeho hierarchie. Naši predkovia sa každé ráno zobúdzali s prázdnym žalúdkom a museli ísť loviť a zbierať jedlo. Keď sa bojíš, že nenakŕmiš svoju rodinu a svoj vlastný žalúdok, nemôžeš tráviť veľa času zdokonaľovaním svojich kresieb na stenách jaskyne.

Veveričky si ukladajú oriešky, aby prežili zimu, ale musím povedať, že človek sa postupom času stal najpoctivejším zvieraťom, ktorý si ukladá oriešky. Začínali sme lovom a zberom potravy, potom sme sa posunuli na zavlažovanie poľnohospodárskej pôdy, ďalej na konzerváciu potravín pomocou soli až na zmrazenie potravín. Prvotným cieľom človeka bolo vždy prežitie dneskajška, zajtrajška a mnohých zajtrajškov, bez ohľadu na metódu.

Väčšina ľudí si už neuchováva potraviny vo svojich pivniciach, ako to robili moji starí rodičia. Namiesto toho si šetria peniaze a vkladajú ich do bánk a na brokerské účty. Krása peňazí je v tom, že na rozdiel od broskýň, môžu pri uskladnení rásť. Ak máte dosť peňazí, môžu vám zabezpečiť primeraný príjem, aby vám umožnili ďalšie činnosti.

A čo ľudia, ktorí nemôžu ísť do dôchodku, ktorí musia pracovať až kým u nich smrtka nezaklope? Možno mali nízky príjem, boli zlí sporitelia alebo investori mali smolu alebo čo je v súčasnosti bežný prípad, boli veľkými konzumentmi času. Bez ohľadu na to, ako sa to stalo, títo ľudia sa dožili dôchodkového veku a ich zásobníky boli prázdne. Nikto nechce skončiť na tej lodi, každý chce mať ušetrené na dôchodok. Dokonca aj tí, ktorí plánujú pracovať aj naďalej, chcú to mať ako voľbu, nie ako nevyhnutnosť na prežitie.

Sme v dôchodkovej kríze?

Fráza „dôchodková kríza“ sa stala bežne používanou, ale čo to vlastne je?

Veľa dôchodcov si neušetril dosť peňazí  na svoju starobu. Títo ľudia budú buď pokračovať  v práci alebo budú závislí na svojich deťoch a/alebo verejnej pomoci. Vek dožitia sa predlžuje kvôli pokrokom v medicíne – ľudia, ktorí si ušetrili peniaze iba na 20 rokov a dožijú sa ešte vyššieho veku ako predpokladali, ocitnú sa v problémoch. Dlhý život je požehnanie, ale čo sa stane, keď 95 ročný človek nemá z čoho platiť svoje účty?

Pre nás, ktorí si šetríme na dôchodok cez fondy, je dôchodková kríza trochu iná. Zahŕňa naše rastúce úspory s nízkymi výnosmi, pričom sú chránené od rizikových investícií, vysokých poplatkov a konfiškačných daní. Tieto kroky zaistia, aby sme sa nestali záťažou pre naše rodiny alebo niekoho iného, ale vyžadujú si prácu a odhodlanie učiť sa.

Pravdou je, že naša vláda sa zamerala na seniorov a sporiteľov. Kongres chce redistribuovať naše sporenie na dôchodok, aby upokojil svojich voličov (a darcov) – to je jeden z hlavných dôvodov, prečo je drvivá väčšina vládnych autorít znovuzvolená a v hre ostáva len veľmi málo okresov. Toto sa pravdepodobne nezmení a musíme s tým žiť.

Môj typ dôchodku

Byť na dôchodku pre mňa znamená mať  dostatok peňazí na to, aby som si mohol vybrať ako strávim svoj čas. Pre vás to môže znamenať niečo iné. Naši  čitatelia, moja manželka Jo a ja sme pracovali tvrdo, našetrili sme si, a robili bystré investície, aby sme sa sem dostali. Som si istý, že väčšina z vás rozmýšľa rovnako.

Odchod do dôchodku znamená mať dostatok peňazí, aby sme si mohli skutočne užívať všetko, čo chceme. Predstavujeme si, že na dôchodku budeme úplne nezávislí – nezávislí od vlády alebo od rodiny. Aby sme dosiahli túto predstavu, musíme sa starať o našu záhradku a múdro spravovať naše dôchodkové úspory.

Odchod do dôchodku môže ale nemusí znamenať  pre každého prestať úplne pracovať. Je to vaše rozhodnutie. Ale nemali by ste robiť naďalej takú prácu, ktorá vás nebaví alebo prácu za minimálnu mzdu, len aby ste sa uživili. Byť na dôchodku by mal znamenať život podľa vašich podmienok, a to si vyžaduje finančnú nezávislosť. Naším poslaním je od samého začiatku vám pomôcť.

Preložila: Silvia Harcsová

AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” tohto komunitného projektu, nech sa Nám ozve na Facebook do správy

Zdroj: MoneyForever

Facebook komentár