Nebojte_sa_minat_svoje_uspory_ked_ste_na_dochodku

Mnohí ľudia si počas svojho aktívneho života nasporili milióny dolárov. Keď sa však dostanú do dôchodku, boja sa ich míňať.

Jedna žena v dôchodkovom veku mala na účte úspory vo výške približne $1 milión dolárov. Skupina jej priateľov ju pozvala na zájazd, ktorý by ju stál asi $3 000. Na základe svojich finančných prostriedkov si túto dovolenku mohla bez problémov dovoliť. Napriek tomu sa však cítila stiesnene, pretože sporenie na budúcnosť sa stalo jej zvykom a nebola nadšená z toho, že sa ho musí vzdať. Žila finančne zodpovedným životom tak dlho, že nevedela pristúpiť ku tomuto výdavku bez toho, aby ho nahradila nejakým ďalším ziskom.

Súvisiace: 5 zvykov finančne úspešných ľudí

Štatistiky často hovoria o zarážajúcom nedostatku úspor, ktoré majú Američania odložené na dôchodok. Napriek tomu sa však mnohým ľudom podarilo nasporiť si úctyhodnú čiastku peňazí. Sú pripravení na pohodlný dôchodok a to predovšetkým vďaka kombinácii disciplinovaných sporiacich návykov, umiernenému životnému štýlu a štipke šťastia. Títo ľudia môžu mať problém s míňaním nahromadeného majetku. Zdá sa im, že porušujú pravidlá, ktorých sa držali posledných 30 rokov.

Mnoho dôchodcov navyše podlieha syndrómu „čo ak“. Niektorí z nich nechcú minúť žiadne peniaze, až kým nezvážia všetky možné aj nemožné katastrofické scenáre, ktoré by ich mohli postihnúť. Žijú v neustálom strachu z toho, čo sa im môže prihodiť a budujú ochrannú stenu okolo seba a svojich peňazí. Najpravdepodobnejším výsledkom je však často to, že z tohto sveta odídu s hromadou obáv, majetku a nesplnených snov.

Dôchodcovia si však môžu užívať dôchodok aj bez nedisciplinovaného prístupu ku svojim úsporám či nezodpovedného životného štýlu. Ponúka niekoľko odporúčaní, pomocou ktorých môžu dôchodcovia prežiť plnohodnotné chvíle a zároveň ostať verní zásadám, ktoré sú zakorenené v ich osobnosti.

Míňanie peňazí v dôchodku si vyžaduje disciplínu. Najprv by ste si mali uvedomiť, čo je pre Vás dôležité. Následne budete môcť robiť múdre rozhodnutia. Čo Vás inšpiruje? Ktoré z Vašich vzťahov Vás najviac napĺňajú? Čo Vám prináša potešenie? Odpovede na tieto otázky sa väčšinou točia okolo rodinných vzťahov, neustáleho osobného rozvoja, zanechania nejakého odkazu vo svete či voľnočasových aktivít.

Uvažujte o svojich osobných cieľoch a o tom, aký druh dedičstva chcete zanechať svojim blízkym. Zistite, akým spôsobom si najviac užijete druhú polovicu Vášho života. Uvažovanie o týchto témach Vám pomôže so spravovaním Vašich financií počas dôchodkového veku.

Ďalším krokom je zostavenie rozpočtu. Rozdeľte svoje úspory naprieč niekoľkými bankovými účtami a vytvorte si systém vo financovaní Vašich priorít. Jeden z oslovených klientov si uvedomil, že jeho vášňou je jeho rodina a cestovanie. Chcel cestovať spolu so svojimi deťmi a vnúčatami a dúfal, že svojim entuziazmom nakazí celú rodinu, ktorá bude tiež túžiť po spoznávaní sveta. Do svojho rozpočtu teda zaradil výdavky na cestovanie. V súčasnosti si na rodinný výlet každoročne vyčlení aspoň $20 000. Za posledné roky už navštívil destinácie po celom svete a tvrdí, že v cestovaní našiel nový zmysel svojho dôchodku.

Niektorí ľudia počas svojho života vo veľkej miere prispievali na charitatívne účely. So vstupom do dôchodku sa tohto zvyku vzdali. Teraz si začínajú uvedomovať, že v tejto šľachetnej činnosti môžu pokračovať aj na sklonku svojho života. Môžu prispievať na charitu pomocou rôznych darcovských fondov a zároveň sa udržať v medziach svojho rozpočtu.

Akokoľvek dobre sa pripravíme na najhorší možný scenár, nikdy nedokážeme pokryť všetky potenciálne situácie. Strategické finančné plánovanie však môže vyriešiť mnoho obáv, ktorými trpia ľudia v dôchodkovom veku.

Mnoho ľudí sa bojí, že dlhodobá zdravotná starostlivosť si vyžiada ich celoživotné úspory. Títo jedinci by mali uvažovať nad uzavretím zdravotného poistenia, ktoré zahŕňa výdavky na dlhodobú zdravotnú starostlivosť. Ďalší sa zase obávajú toho, že svojim potomkom nezanechajú žiadne materiálne dedičstvo. Títo dôchodcovia by mali uzavrieť celoživotné poistenie.

Súvisiace: Ako zbohatnúť? Inšpirujte sa 10 jednoduchými vetami

Niektorí starší ľudia sa venujú investovaniu a obávajú sa toho, že pri nesprávnom rozhodnutí na burze prídu o všetky úspory. V takom prípade by mali mať odloženú dostatočnú finančnú rezervu, ktorá im umožní postarať sa o svoje základné potreby v rámci dlhšie časového úseku.

Finančné plánovanie predstavuje spôsob, ktorým môžete svoje obmedzené prostriedky prispôsobiť Vašim neustále sa meniacim cieľom a túžbam. Počas dlhoročného dôchodkového obdobia sa nevyhnutne objavia záležitosti, ktoré Vás donútia premyslieť si míňanie svojich peňazí a upraviť svoj plán sporenia.

Finančné plánovania Vám nepomôže zbaviť sa všetkých Vašich strachov a obáv. Umožní Vám však užiť si plnohodnotný dôchodok disciplinovaným a hospodárnym spôsobom.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, BBC

Facebook komentár