Očakáva sa, že výdavky na obranu po celom svete by mali v roku 2014 vzrásť prvýkrát od roku 2009, ako dlhodobý pokles na Západe spomaľuje, zatiaľ čo krajiny Ázie a Stredného Východu navyšujú objem prostriedkov pre ich zbrojenie.

Celosvetové výdavky na obranu by v roku 2014 mali rásť o 0,6 percenta na 1,547 bliónov amerických dolárov. Táto predpoveď pochádza z výskumnej spoločnosti na obranu – IHS Jane, so sídlom v USA.

To je čiastočne kvôli rozpočtovej dohode v USA. Po mesiacoch ťahaníc ohľadom dlhového stropu sa americkí zákonodarcovia v decembri rozhodli vykonať navýšenie prostriedkov pre Pentagon v priebehu nasledujúcich dvoch rokov vo výške 31,6 miliárd dolárov.

( Súvisiace: Ceny americkej armády za klimatizáciu v Iraku a v Afganistáne – 20 miliárd dolárov )

Spojené štáty sú zďaleka najväčším trhom obrany na svete, keďže budú míňať viac, než zvyšok desiatich najvyšších trhov dokopy, takže akékoľvek znamenie, že by jeho účet mal byť zmenšený, by mal byť jednoznačne alarmujúci pre tento priemysel.

Analytici banky Deutsche Bank tvrdia: “Skutočnosťou zostáva, že USA je len na polceste toho, koľko míňal na základe histórie, ako čelí trvalému poklesu výdavkov na obranu.”

Výdavky na zbrojenie, ako podiel rozpočtu Pentagonu sa znížil na 35 percent ich celkových rozpočtových výdavkov z vrcholu počas roka 2008, na menej ako 30 percent v súčasnosti (podľa údajov z ministerstva obrany).

Podľa Craiga Caffreya, vedúceho analytika spoločnosti IHS Jane u jej divízie Aerospace, Defense & Security: Výrobcovia zbraní dosahujú “razantný rast” na Blízkom východe a Ázii.

Caffrey ďalej uviedol: “Väčšie geopolitické a strategické faktory poskytujú určitú mieru impulzu k pokračujúcemu rastu vojenských výdavkov v Ázii a na Blízkom východe.”

“Napríklad asertívnejší postoj Číny v severovýchodnej Ázii je určitým faktorom pri určovaní objemu výdavkov na obranu v Indií a Japonsku.”

( Súvisiace: Podiel Ázie na celosvetovom vojenskom trhu bude znižovať náskok USA )

Storočia-stará rivalita medzi vzájomnými susedmi – Čínou a Japonskom sa v poslednej dobe znova rozhorela, keďže nový japonský premiér Šinzó Abe sa snaží znovu nastoliť ekonomickú a politickú moc Japonsku v tomto regióne.

A nástup Číny, ktorá je v súčasnosti vo výdavkoch na obranu na druhom mieste za USA, ako sa táto potenciálny veľmoc snaží zamerať na Áziu.

Caffrey ďalej dodal: “Strategické zameranie sa teraz presúva z Blízkeho východu a Európy smerom k Ázii a taktiež si myslím, že to takto určite bude aj na nasledujúce desaťročie.”

Čína sa tiež objavuje aj ako sila v obrannom priemysle. Keďže China Precision Machinery Export-Import Corporation v minulom roku šokovala trh, keď vyhrala turecký kontrakt  v porovnaní z viac etablovanými spoločnosťami – Raytheon a Lockheed Martin, čo poukazuje na rastúcu výzvu pre starších amerických a európskych hráčov.

Napätie sa taktiež zvýšili aj na Strednom východe, kde napríklad Saudská Arábia v poslednom desaťročí strojnásobila svoje výdavky na obranu. Štyri z piatich najrýchlejšie rastúcich trhov v oblasti obrany sú teraz na Blízkom východe, ako regionálna nestabilita sa zvyšuje.

( Súvisiace: GRAF: Výdavky na obranu u Top 10 krajín sveta (celkovo 1,27 bilióna dolárov) )

A vznikajúce hrozby kyberterorizmu, nedávnymi činnosťami sýrskej elektronickej armády zvýraznili predstavujúci rastúci podiel rozpočtov na obranu – aj keď ich objem je ďaleko od sumy vynaloženej na zbrane pre tradičné boje.

Západné spoločnosti z dôvodu znižovania niektorých výdavkov na zbrojenie čelia tlaku na marže a tým sú nútené vykonávať znižovanie počtu pracovných miest.

Zdroj: EuroNews

Facebook komentár