Ceny železnej rudy razantne rastú.

Ceny železnej rudy razantne rastú.

Futures na železnú rudu na čínskej komoditnej burze Dalian v piatok vzrástlo o takmer 10% na svoje historické maximum a prvýkrát v histórii prekročili hranicu 1 000 juanov (152,95 dolárov) za tonu.

K obavám komoditných analytikov viedol vplyv klesajúcich dodávok železnej rudy, stúpajúci dopyt po oceli a potenciálne krátkodobé prerušenia spôsobené búrkami, ktoré zasiahli západnú Austráliu.

Nižšie odhady dodávok od druhého najväčšieho producenta železnej rudy na svete – spoločnosti Vale, tieto obavy ešte prehĺbili. Brazílska spoločnosť nedávno obmedzila svoje výrobné usmernenia pre rok 2020 a znížila svoje usmernenia aj pre budúci rok. Novembrové zásielky z Brazílie do zvyšku sveta medzitým klesli na šesťmesačné minimum.

Erik Hedborg, senior analytik komoditnej firmy CRU, v piatok pre CNBC uviedol, že silný čínsky ekonomický výkon a stimuly pre infraštruktúru viedli k prudkému nárastu dopytu, ako aj poklesu už aj tak nízkych zásob a sprísneniu trhových podmienok. Spolu s tým sa znížili aj námorné dodania veľkých firiem železnej rudy, v rámci Austrálie a Brazílie.

Podľa údajov Svetovej oceliarskej asociácie, Austrália v roku 2019 predstavovala 58% z celkových svetových dodávok železnej rudy po mori, z ktorých sa veľká časť vyváža do Číny. Brazília predstavovala podiel 23%.

Hedborg dodal: “K pobrežiu, odkiaľ sa dodáva všetka železná ruda, sa aktuálne blíži tropická búrka. Dva z najväčších austrálskych prístavov sú teraz zatvorené a spolu tvoria niečo cez polovicu globálnych dodávok železnej rudy.”

Nízkotlakový poveternostný systém na pobrežie západnej Austrálie už dorazil a ďalší je na ceste. Obyvateľom sa odporúčalo pripraviť na silný vietor a prílivy.

Hedborg naznačil, že silný čínsky dopyt pravdepodobne zotrvá, pretože stále nízky stav zásob spôsobuje čínskym výrobcom ocele veľké obavy, zatiaľ čo pokles v zámorských dodávkach bude istý čas trvať.

Železná ruda je surovina používaná na výrobu ocele, ktorá sa sama využíva pri stavbe výškových budov a systémov hromadnej dopravy.

Súvisiace: Tento projekt spojí Čínu s viac než 70 krajinami naprieč Áziou, Európou a Afrikou

Ďalej poznamenal: „Z Brazílie uvidíme nižšiu produkciu, ako sa očakáva, takže takáto situácia bude pokračovať aj do roku 2021, a uvidíme napríklad problémy s opätovným spustením baní v Brazílii a spoločnosť Vale bude v budúcom roku naďalej pracovať na zníženej úrovni.”

Zatiaľ čo turbulentné austrálske počasie môže byť krátkodobejšie, Hedborg zdôraznil, že prvý štvrťrok je zvyčajne náchylnejší na narušenia z dôvodu počasia (tropické cyklóny).

Dodal: “Toto je momentálne známka toho, že v Austrálii môžeme vidieť jednoznačne problematickú cyklónovú sezónu.“

Skupina čínskych výrobcov ocele v piatok vyzvala regulátora trhu a regulátora cenných papierov, aby prešetrili nedávny nárast cien železnej rudy. Agentúra Reuters tvrdí, že sa „odklonili od základných faktorov ponuky a dopytu“.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár