Tu je ďalší znak, že situácia sveta sa nechýli ku koncu.

Ceny železnej rudy, ktorá je kľúčový kovom v priemysle a vnímaná ako určitý indikátor pre dopyt svetového hospodárstva, počas dnešného obchodného dňa vzrástla o rekordných 17. Analytici uviedli, že je to odrazom dôvery, že chuť Číny po surovinám vzrastie, keďže počas tohto víkendu sa zrealizuje široko sledované zasadanie vlády v Pekingu.

Silný nárast cien železnej rudy nie je jednorazovým výkyvom. Od začiatku roka, tato kľúčová surovina ocele vzrástla o 54%, na deväť-mesačné maximum.

Oživenie by mohlo byť prehnané, ale je vidno stále viac najnovších dôkazov, že situácia globálnych trhov by sa mohla ďalej zlepšovať. Investori si uvedomujú, že obavy z Číny ktorá vedie svet do recesie boli prehnané. Globálna ekonomika nebude raketovo rásť, ale nebude ani tak razantne prepadať.

Súvisiace: Hádajte, ktorý drahý kov je ovládaný Rusmi

Celosvetová investičná skupina Bespoke Investment Group vo svojej analýze napísala: “Táto paralela s vývojom cien železnej rudy nie je nič nového,” … “Tento vývoj v kovoch je niečo, čo by mohlo predznamenávať zmenu postoja celosvetových investorov k dôrazom zmien na globálnych akciových a úverových trhoch.”

Prepad cien ropy a priemyselných kovov zasa na začiatkom roku 2016 viedol k prepadu trhov. Prepad cien surovín vyvíjal tlak na veľké banky, ktoré týmto spoločnostiam v období boomu požičiavali.

Čína navyšuje optimizmus

Akciové a komoditné trhy sa počas posledných troch týždňov upokojili. Americký akciový index Dow Jones je aktuálne v zisku, z jeho miním dosiahnutých 11. februára až o neuveriteľných 1600 bodov.

Akcie popredného dodávateľa železnej rudy Cliffs Natural Resources dnes stúpli o 19%. Brazílska banícka spoločnosť Vale a ďalšie dve hlavné firmy zo sektora železnej rudy vyskočil o 10%.

Analytici zo sektora kokov sa domnievajú, že dnešný nárast cien železnej rudy bol väčšinou poháňaný optimizmu ohľadom schopnosti Číny (najväčší spotrebiteľ železnej rudy na svete), ktorej sa nakoniec podarí zabrániť katastrofálne tvrdému pristátiu svojej ekonomiky. Čínski predstavitelia sa v sobotu v Pekingu stretnú na výročnom zasadnutie Národného ľudového kongresu.

Investori boli povzbudení faktom, že Čína zvyšuje svoj oficiálny deficit štátneho rozpočtu cez financovanie znížovania daní a vyčlenenia viacerých prostriedkov na infraštruktúru. Čína dokonca plánuje rozbiehať prestavbu domovov pre obyvateľov chudobnej štvrtiach.

Čistenie „mŕtvych firiem”

Avšak Čína nehovorí len o stimuloch. Lídri uvádzajú príklady úsilia o vyčistenie obrovského prebytku ponuky, o prepúšťaní pracovníkov a zastavení výroby. Zrovna minulý týždeň Čína uviedla, že podľa očakávaní by jej sektor kovov mal prísť o 500 000 pracovných miest.

“Tvorcovia politík” poukazujú na ochotu priznania existenciu tzv. “mŕtvych firiem” a uznali, že môžu požadovať “likvidácie” a zapojiť sa do zmierňovanie prepúšťania, čo prinajmenšom predstavuje pozitívny posun v ich rétorike.

To je dôvodom, prečo Peter Boockvar, ktorý je hlavným analytik trhu v Lindsey Group je presvedčený, že komodity pravdepodobne dosiahli svojho dna.

Boockvar v poznámke ku klientom napísal: “Sektor komodít a krajiny ktoré boli nakoniec ovplyvnené prepadom sú jedinou oblasťou zo skutočnú hodnotu, kde na trhoch vidím príležitosť, keďže už prešli začarovaným medvedím trhom.”

Je tento nárast udržateľný?

Nárast cien železnej rudy je taktiež prehnaný hlavne tým, keď investori, ktorí vsádzali na prepad cien, zpanikárili a museli vykonať nákup a tak obmedziť svoje straty.

John Kovacs, ktorý je vedúcim analytikom pre komodity u Capital Economics poznamenal:”Rýchly obrat sentimentu mohol byť pre niektorých investorov veľkým prekvapením.”

Súvisiace: Je aktuálne správny čas na investovanie do zlata?

Dokonca aj keď kovy dosiahli svoje dno, analytici veria, že tento nárast bol prehnaným. Cez noc Čína predsa nevie vyriešiť globálny prebytok ponuky a globálny ekonomický rast nevie tak náhle zrýchľovať.

Garrett Nelson, ktorý je analytik spoločnosti BB&T nakoniec uviedol: “Nemyslíme si, že tento vývoj v oblasti železnej rudy bude udržateľným. Prekonal zlepšenie situácie, ktoré vidíme v základných oblastiach.”

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Facebook komentár