Europska-unia-po-celom-svete-zainvestuje-az-300-miliard-eur

Čím chce konkurovať čínskej iniciatívy v oblasti infraštruktúry s označením „Jeden pás a Jedna cesta“. Prinášame kompletný prehľad

Európska únia predstavila svoju alternatívu v hodnote 300 miliárd eur (340 miliárd dolárov) k čínskej iniciatíve “Jeden Pás Jedna Cesta“ (Belt and Road) – investičnom programe, o ktorom blok tvrdí, že vytvorí „prepojenia, nie závislosti“.

Cieľom programu EÚ označovaného “Celosvetová brána“ – je pomôcť podporiť globálne oživenie mobilizáciou investícií do digitálnych, čistých energetických a dopravných sietí, ako aj posilnením systémov zdravotníctva, vzdelávania a výskumu na celom svete. Podľa odhadov Svetovej banky krajiny s nízkymi a strednými príjmami už pred pandémiou čelili deficitu investícií do infraštruktúry vo výške 2,7 bilióna dolárov.

Vo vyhlásení Jutta Urpilainenová, komisárka EÚ pre medzinárodné partnerstvá, v priebehu tohto týždňa poznamenala: „S Celosvetovej Brány chceme vytvoriť silné a udržateľné prepojenia, nie závislosti, medzi Európou a svetom a vybudovať novú budúcnosť pre mladých ľudí.“

Predsedníčka Európskej komisie – Ursula von der Leyenová uviedla, že plán ponúka „skutočnú alternatívu“ k celosvetovému programu infraštruktúry Číny, ktorý je od svojho vzniku v roku 2013 obviňovaný z toho, že niektoré krajiny zaťažuje obrovskými dlhmi.

Von der Leyenová uviedla, že krajiny „potrebujú lepšie a odlišné ponuky“ ponuky ohľadom financovania a že plán EÚ – ktorý bude ponúkať investície v priebehu nasledujúcich šiestich rokov – v partnerských krajinách nepovedie „k vytvoreniu neudržateľných úrovní dlhu“.

Von der Leyenová, ďalej uviedla: “Vedia, že sme transparentní, vedia, že sa jedná o dobrú správu v rámci správy vecí verejných.”

Počas niekoľkých posledných rokov Čína naliala miliardy do budovania ciest, železníc a prístavov po celom svete, aby vytvorila nové obchodné a diplomatické väzby. K marcu 2021 sa k iniciatíve Pekingu prihlásilo 139 krajín, ktoré podľa americkej organizácie Council on Foreign Relations predstavujú až 40 % svetového HDP.

Európska komisia vo vyhlásení uviedla, že európska alternatíva (k čínskej Iniciatíve Jedná Pásmo, Jedna Cesta) bude financovaná kombináciou 18 miliárd eur (20 miliárd dolárov) vo forme grantov a 280 miliárd eur (317 miliárd dolárov) v investíciách členských štátov, ich rozvojových bánk, súkromného sektora a finančných orgánov EÚ, vrátane Európskej investičnej banky.

Komisia tiež uviedla, že zvažuje vytvorenie nového úverového nástroja pre európske spoločnosti predávajúce na trhoch mimo EÚ, čo by im pomohlo konkurovať podnikom, ktoré dostávajú vysoké vládne dotácie.

Tu je návod, aké má plán členenie.

Digitalizácia

Európska únia bude investovať do káblov z optických vlákien medzi krajinami, satelitnej komunikácie a cloudovej infraštruktúry, s cieľom lepšie uľahčiť globálnu spoluprácu, zdieľanie údajov a rozvoj umelej inteligencie (AI). Bude poskytovať dodatočných 15 miliónov eur (17 miliónov dolárov) na program, ktorý si kladie za cieľ rozšíriť spojenie v rozsahu 35000 km (22000 míľ) vysoko-rýchlostnú sieť z optických vlákien pre zvyšok Latinskej Ameriky.

Čistá energia

Blok plánuje integráciu svojich energetických systémov, ako aj podporu prechodu na obnoviteľné zdroje a partnerstvo s ďalšími krajinami, v rámci výroby obnoviteľného vodíka. Bude tiež pracovať na odstránení prekážok medzinárodného obchodu s vodíkom. Vyčlenila 2,4 miliardy eur (2,7 miliardy dolárov) vo forme grantov pre Subsaharskú Afriku a 1 miliardu eur (1,2 miliardy dolárov) pre severnú Afriku, na podporu výroby obnoviteľnej energie a energetickej účinnosti.

Doprava

Pravdepodobne najpriamejšou výzvou pre čínsku iniciatívu budú investície Európskej únie aj do dopravnej infraštruktúry – železníc, ciest, prístavov, letísk a hraničných priechodov – s cieľom pomôcť rozvojovým krajinám a diverzifikovať ich dodávateľské reťazce. Uviedla, že poskytne ďalších 4,6 miliardy eur (5,2 miliardy dolárov) na udržateľné dopravné spojenia, vrátane vytvorenia trans-stredomorskej siete, spájajúcej krajiny severnej Afriky s blokom.

Zdravie

V reakcii na pandémiu sa nový plán EÚ zameriava na pomoc krajinám pri rozvoji miestnych výrobných kapacít vakcín a pri diverzifikácii ich farmaceutických dodávateľských reťazcov. Neponúkla konkrétne ciele financovania, ale vyčlenila Afriku ako prioritu a uviedla, že bude spolupracovať s africkými centrami pre kontrolu a prevenciu chorôb.

Vzdelávanie a výskum

Európska únia chce ďalej investovať do vzdelávania v rámci celého sveta, vrátane rozšírenia online vzdelávania. Prostredníctvom partnerstiev pre talenty ponúkne mladým profesionálom cestu do Európy za prácou, alebo odbornou prípravou a vloží ďalších 400 miliónov eur (453 miliónov dolárov) do svojho študijného výmenného programu Erasmus+.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár