CEO-Airbnb-Zamestnanci-mozu-zit-a-pracovat-kdekolvek

Platforma na zdieľanie domácností Airbnb oznámila, že plánuje nechať svojich zamestnancov žiť a pracovať kdekoľvek chcú, v čase kedy sa ostatné firmy začínajú pozerať za pandémiu koronavírusu a privádzajú zamestnancov späť do kancelárií.

Generálny riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti Brian Chesky tento krok zverejnil na konci tohto týždňa na sociálnej sieti Twitteri s tým, že odmeňovanie zamestnancov sa nezmení, ak sa rozhodnú presťahovať.

„Máte flexibilitu žiť a pracovať v 170 krajinách, až 90 dní v roku v akejkoľvek lokalite, “ povedal bez toho, aby uviedol, z ktorých krajín nebudú môcť pracovať, ani dôvod 90-dňového limitu.

V samostatnom e-maile pre zamestnancov Chesky uviedol, že zamestnanci budú stále potrebovať trvalú adresu na daňové a mzdové účely.

V e-maile uviedol: „Väčšina spoločností to nerobí kvôli množstvu zložitostí ohľadom daní, mzdami a dostupnosťou časových pásiem, ale dúfam, že dokážeme prísť s tzv. open source riešením, aby túto flexibilitu mohli ponúknuť aj iné spoločnosti.“

Zamestnanci spoločnosti Airbnb budú osobne zodpovední za získanie „správneho pracovného povolenia,“ povedal Chesky a dodal, že spoločnosť so sídlom v San Franciscu spolupracuje s miestnymi vládami, aby to uľahčili.

Ďalej poznamenal: „Dnes viac ako 20 krajín ponúka pracovné víza na diaľku a na ďalších sa pracuje.“

Je možné, že tento krok je navrhnutý tak, aby inšpiroval ďalšie spoločnosti, aby zaviedli podobné zásady práce na diaľku, ktoré by mohli byť prínosom pre firmu Airbnb. Airbnb okamžite neodpovedala na žiadosť agentúry CNBC o komentár.

Rozhodnutie prichádza v čase, kedy sa iné firmy začínajú snažiť prilákať zamestnancov späť do kancelárie, niekedy s výhodami, ako sú spoločenské akcie a jedlo zadarmo. Nie všetci sú však presvedčení a niektorí zamestnanci údajne odchádzajú, aby sa pripojili k spoločnostiam s flexibilnejšou politikou vzdialenej práce.

Chesky poznamenal, že väčšina jeho zamestnancov budú komunikovať každý štvrťrok a dodal, že niektorí to budú robiť častejšie a že aj Zoom má svoje obmedzenia.

Chesky ďalej uviedol: “Najdôležitejšie spojenia sa dejú osobne,” … „Zoom je skvelý na udržiavanie vzťahov, ale nie je to najlepší spôsob, ako ich prehĺbiť. A niektoré kreatívne práce sa najlepšie vykonávajú v tej istej miestnosti.“

Pokračoval, že spoločnosť Airbnb práve zažila najproduktívnejšie dvojročné obdobie vo svojej histórii, keď jej zamestnanci pracovali na diaľku.

Ďalej poznamenal: „Pred dvoma desaťročiami start-upy zo Silicon Valley spopularizovali otvorené kancelárie a výhody osobnej spolupráce,“ … „Dnešné startupy si osvojili flexibilitu a prácu na diaľku. Myslím si, že o 10 rokov sa to stane prevládajúcim spôsobom fungovania spoločností.“

Chesky naznačil, že firmy budú vo „významnej nevýhode“, ak „obmedzia svoj fond talentov na okruh dochádzania do práce len okolo svojich kancelárií“, keďže ďalšie talenty môžu žiť v iných oblastiach.

Nový model spoločnosti Airbnb je nezvyčajný, no nie bezprecedentný.

Firmy Zillow a Reddit sľúbili, že väčšina zamestnancov nebude musieť čeliť zníženiu platov po tom, čo sa v rokoch 2021 a 2020 odsťahovali z hlavných oblastí metra. Spoločnosti ako Twitter, Square a Dropbox si tiež osvojili prácu na diaľku.

Existuje však veľa spoločností, ktoré fungujú inak – zamestnanci spoločností Alphabet, Amazon, Apple, Meta a Microsoft budú musieť podľa správ, ako je táto pristúpiť k zníženiu platov, ak sa chcú presťahovať do oblasti s nižšími životnými nákladmi (hoci niektoré z týchto spoločností sú k práci na diaľku priateľskejšie ako ostatné).

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheVerge, CNBC

Facebook komentár