Airbnb a jej emisia akcií.

Airbnb a jej emisia akcií.

Spoločnosť zaoberajúca sa prenájmom ubytovacích jednotiek – Airbnb má v úmysle získať okolo 3 miliárd dolárov vo svojej pripravovanej počiatočnej verejnej ponuke (IPO). S týmto vyjadrením dnes prišli ľudia oboznámení s týmito plánmi, pričom využili neočakávane prudké oživenie svojho podnikania po tom, čo v cestovnom ruchu zavládla pandémia COVID-19.

Airbnb bude jedným z najväčších a najočakávanejších emisií cenných papierov na amerických trhoch v roku 2020, ktorý už pre oblasť IPO (počiatočných verejných ponúk akcií) je revolučným rokom, vrátane spoločností ako Warner Music Group, Palantir a Snowflake.

Airbnb v auguste uviedla, že u amerických regulátorov dôverne požiadala o IPO.

Zdroje, ktoré požadujú anonymitu, keďže plány sú súkromné, uviedli že aktuálnym plánom spoločnosti je v novembri (po amerických prezidentských voľbách) zverejniť svoju prihlášku a zamerať sa na IPO, ktorá bude pravdepodobne vykonaná v decembri.

Zdroje varovali, že načasovanie sa môže meniť a trhové podmienky, najmä volatilita, ktorá by mohla vyplynúť z volieb.

Hovorca spoločnosti Airbnb to odmietol komentovať.

Spoločnosť by pri IPO mohla dosiahnuť ocenenie viac ako 30 miliárd dolárov – dodali zdroje a opäť varovali, že to závisí od trhových podmienok.

To by bolo podstatne viac, ako bolo ocenenie spoločnosti Airbnb v hodnote 18 miliárd dolárov v mesiaci apríl, keď získala od investorov 2 miliardy dolárov. Posledné nezávislé hodnotenie spoločnosti Airbnb týkajúce sa reálnej trhovej hodnoty jej akcií sa zastavilo na hodnote okolo 21 miliárd dolárov.

Tlak na IPO a rast jej potenciálneho zhodnotenia podčiarkuje dramatické zotavenie Airbnb zo začiatku tohto roka, keď si aj vtedy vedeli zabezpečiť núdzové financovanie od investorov, keďže cestovný ruch čelil a čelí neistým vyhliadkam.

Odvtedy spoločnosť Airbnb zo San Francisca využila výhody, keďže sa cestovatelia vyhýbali väčším hotelom a namiesto toho radšej navštevovali miestne prázdninové prenájmy.

Spoločnosť v júli uviedla, že zákazníci si prvýkrát od 3. marca rezervovali viac ako 1 milión nocí za jediný deň.

Akcie americkej online cestovnej agentúry Booking Holdings, ktoré niektorí investori v porovnaní s Airbnb používajú ako konzervatívny zástupca v rámci verejného trhu akcií, sa za posledných šesť mesiacov odrazili o viac ako 35%.

Agentúra Reuters minulý mesiac uviedla, že miliardár a investor William Ackman sa obrátil na Airbnb s ohľadom stratégie pre IPO prostredníctvom reverznej fúzie jeho spoločnosti, ale Airbnb uprednostňuje emisiu prostredníctvom tradičnej IPO.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, CNBC

Facebook komentár