Spoločnosť Tesco na svojich čerpacích staniciach vykonala inštaláciu systému skenovania tváre, aby zacielenie reklamy pre jednotlivých zákazníkov bolo omnoho presnejšie.

Technológia vyrobená digitálnou spoločnosťou lorda Sugara s názvom Amscreen, bude používať kameru k identifikácii zákazníka – pohlavie a približný vek.

Na základe týchto parametrov potom bude zobrazovať reklamu na mieru a podľa požadujúcej demografie.

Tesco tvrdí, že obrazovky budú nainštalované vo všetkých 450. obslužných priestoroch benzínových čerpadiel vo Veľkej Británii.

Generálny riaditeľ spoločnosti Amscreen – Simon Sugar ( najstarší syn lorda Sugara) povedal: “Vyzerá to ako niečo z filmu Minority Report.”

“Môže to zmeniť tvár britského maloobchodu a je možné, že naše plány smerujú k rozšíreniu našich obrazoviek do mnohých obchodov.”

Hovorca spoločnosti Tesco povedal: “Nejedná sa o novú technológiu.”

Dodala: “Nie sú zhromažďované, alebo ukladané žiadne dáta alebo obrázky a systém nepoužíva rozpoznávacie technológie skenovania očných buliev, alebo tváre.”

Etika

Dĺžka vlasov by mohli byť použitá k tomu, aby sa zistilo o aké pohlavie sa jedná.

Aktivisti z ochrany osobných údajov uviedli, že spoločnosť musí svojim zákazníkom oznámiť, že budú posudzovaní pomocou tejto technológie.

Nick Pickles z Big Brother Watch, povedal: “Keby ľudia boli zakaždým oboznámení, že CCTV kamera sa snaží zistiť, kto sú, myslím keď pôjdu do supermarketu, ordinácie, alebo advokátskej kancelárie, určite si rozmyslia, či vôbec vstúpia do budovy. “

Dodal: Tieto systémy by mohli byť “eticky rozmiestnené”, jedine ak zákazník súhlasí s tým, že ich správanie bude sledované.

Philip James z advokátskej kancelárie Pitmans tvrdí, že táto technológia je podobná spôsobu stránok sociálnych médií, kde užívateľovi sú zobrazované inzeráty na základe obsahu ich profilov.

Ďalej uviedol: “Zachytenie tzv. „tvárových podpisov“ predstavuje potenciálne oveľa väčšie porušenie súkromia zákazníkov pri absencii predchádzajúceho súhlasu.”

Očakáva sa, že obrazovky zachytia až päť miliónov zákazníkov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian

Facebook komentár