Ano_Vas_telefon_Vas_sleduje_a_tito_vedci_to_dokazali_top

Bezpochyby už ste niečo počuli o temnej stránke technológií a ako plynie čas, mnohí z nás čoraz častejšie veria tomu najhoršiemu ohľadom našich zariadení. Že sme boli zneužití, zmanipulovaní, špehovaní, odpočúvaní, sledovaní, využívaní za účelom v oblasti služieb a predaja reklám – dokonca aj keď je to prezentované opačne.

Niektorí vysokoškolskí učitelia na Northeastern University sa nedávno vydali pozrieť na jednu takú dlhotrvajúcu domnienku – zombie sprisahanie, o ktorom ešte nikto nikdy nedokázal či existuje a či je možné naše telefóny tajne odpočúvať , aby vedeli, ktoré reklamy sa nám majú prezentovať. Sprisahanie, ktorému sa pokúšal vyhnúť aj nikto nemenej známy než generálny riaditeľ spoločnosti Facebook – Mark Zuckerber, ktorý bol ohľadom týchto vecí na začiatku tohto roka grilovaný kongresom.

Súvisiace: Vaše telo vysiela dáta, ktoré môžu byť použité na čítanie emócií, sledovanie zdravia atď

Čo sa v rámci výskumu zistil: Váš telefón pravdepodobne nie je špehovaný. Prinajmenšom nie takto.

Štúdia sa zaoberala 17260 aplikáciami pre operačný systém Android a venovala osobitnú pozornosť mediálnym súborom, ktoré im boli odosielané. Ako zhrňuje Business Insider, “výskumníci nenašli žiadny prípad, v ktorom by tieto aplikácie zapínali samovoľne mikrofón telefónu a posielali zvukový záznam.

Zistili však, že niektoré aplikácie posielajú obrazovkové nahrávky a snímky obrazovky tretím stranám. ”
Inak – my všetci sa obávame nesprávneho druhu špehovania.

Toto je druh novej správy, ktorá sa dotýka nespokojnosti medzi užívateľmi technológií a je postavená na takých emocionálnych zložkách, kde veci nie sú zobrazované tak, aké sú v skutočnosti. To isté s nedávnym nadpisom o tretích stranách čítajúcich váš Gmail, spoločnosti Cambridge Analytica; a mnoho ďalších.

Priemerný používateľ v tom všetkom vidí a chápe jednu podstatu – využívajú ma, ale nič s tým nedokážem urobiť.

Späť do novej štúdie, v ktorej budú výskumníci prezentovať výsledky v Barcelone na budúci mesiac v rámci Konferencii o systéme technológií zvyšujúcich súkromie. Spoločnosť Gizmodo vyťahuje príklady na nižšej úrovni, ako je napríklad aplikácia GoPuff o nekvalitných potravinách, ktorá poskytuje informácie v sieti o tom ako monitorovaný používateľ komunikuje s aplikáciou, kde tieto údaje sú odosielané pomocou mobilu analytickej spoločnosti Appsee.

Pravidlá ochrany osobných údajov spoločnosti GoPuff však nič nehovorili o tom, že by sa opierali o informácie z analytických spoločností presne týmto spôsobom. Po tom, čo bola spoločnosť GoPuff požiadaná o vysvetlenie – prirodzene – aktualizovali svoju podnikovú politiku a zmienili sa v nej, že “osobne identifikovateľné informácie” sú dané spoločnosti Appsee.

Tak to ide so všetkým, nielen s technológiou, však? Peniaze určujú a ostatné veci sú nepodstatné.

Mali by sme tiež dodať – severovýchodní vedci úplne neodhalili celú podstatu odpočúvania. Je to len to, že práve nenašli dôkaz o tom, že sa to deje, čo však nemusí znamenať, že to nie je.

Súvisiace: 6 mýtov o tom ako nás technológie ovplyvňujú

Od výskumníkov: „Naša štúdia odhalila rad bezpečnostných rizík v oblasti ochrany osobných údajov v ekosystéme Android aplikácií, vrátane aplikácií, ktoré nadmerne zabezpečujú svoje mediálne povolenia a aplikácie a zdieľajú obrázky a video dáta s inými stranami neznámym spôsobom bez poznatkov alebo súhlasu používateľov. Teda môžeme identifikovať aj predtým neohlásené riziko týkajúce sa ochrany osobných údajov, ktoré vzniká z knižníc tretích strán, že nahrávajú a zdieľajú snímky a videá obrazovky bez informovania používateľov. To sa môže diať bez potreby povolenia prístupu od užívateľov. ”

Preložil: Jaroslav Ďuriš

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BGR

Facebook komentár