Didi-tvrdi-ze-uklada-vsetky-udaje-o-pouzivateloch-a-cestach-v-Cine

Čínsky gigant Didi Global, ktorý umožňuje objednania prepravy osobným automobilom, ukladá všetky údaje o používateľoch a cestách na servery v krajine (Číne) a je „absolútne nemožné“, že by spoločnosť poskytla údaje do Spojených štátov. S týmto vyjadrením prišiel výkonný riaditeľ spoločnosti.

Viceprezident skupiny Didi – Li Min tiež uviedol, že spoločnosť bude žalovať všetkých používateľov sociálnych médií, ktorí uviedli, že spoločnosť prenášala údaje počas svojho nedávneho procesu počiatočnej verejnej ponuky (IPO) po tom, čo boli uverejnené nároky na čínskej platforme Weibo – podobnej Twitteru.

Čínska agentúra pre kyberpriestor v piatok oznámila, že začala prešetrovanie spoločnosti Didi na ochranu národnej bezpečnosti a verejného záujmu, len dva dni po tom, čo sa spoločnosť začala obchodovať na newyorskej burze.

Správy o vyšetrovaní Cyberspace Administration of China (CAC) a rozhodnutie agentúry blokovať Didi pri registrácii nových používateľov v piatok zrazilo akcie pekinskej spoločnosti Didi o 5%.

Li v príspevku na Weibo uviedol: “Rovnako ako mnohé čínske spoločnosti obchodované v zámorí, aj spoločnosť Didi ukladá všetky údaje domácich používateľov na serveroch v Číne, a preto nie je absolútne možné ich prenášať do Spojených štátov.”

Spoločnosť Didi, ktorá ponúka služby v Číne a na viac ako 15 medzinárodných trhoch, zhromažďuje každý deň obrovské množstvo údajov o mobilite v reálnom čase. Niektoré z údajov využíva na technológie autonómneho riadenia a analýzu premávky.

Spoločnosť, ktorú v roku 2012 založil Will Cheng, už čelila regulačným vyšetrovania v Číne týkajúcich sa bezpečnosti a prevádzkovej licencie.

Sumeet Singh, riaditeľ výskumnej organizácie Aequitas, ktorý publikuje na webe Smartkarma, v sobotu agentúre Reuters pred Liovým príspevkom, poznamenal: “Nie som si istý, aké to môže mať konečné dôsledky, ale regulačný zákrok je pretrvávajúcim problémom už pred emisiou akcií, keďže Didi bola regulačnými orgánmi prešetrovaná už dvakrát.”

“Tentokrát zastavenie spoločnosti v prijímaní nových používateľov by nemalo veľmi ublížiť, pretože spoločnosť mala na začiatku už trhový podiel 80% plus.”

Agentúra pre kyberpriestor neposkytla nijaké informácie o tom, ako dlho bude vyšetrovanie trvať, ani neposkytla ďalšie podrobnosti.

Skupina Didi v piatok uviedla, že plánuje vykonať komplexné preskúmanie rizík kybernetickej bezpečnosti a bude plne spolupracovať s príslušným vládnym orgánom. Uviedla tiež, že okrem pozastavenia nových registrácií používateľov, v Číne funguje v normálnom režime.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár