Čína čelí pozitívam z obáv, že klesajúce hospodárske oživenie Západu z dlhodobého hľadiska udrží úrokové sadzby na rekordne nízkych úrovniach.
Podľa Deutsche Bank – jednej z bánk, ktorá pomáhala s emisiou, čínska vláda v polovici tohto týždňa v rámci predaja vydala po prvý raz dlhopisy so zápornou úrokovou sadzbou, ktorý prilákal značný záujem investorov.
Zoči-voči stále nižším výnosom v rámci domácej pôdy, sa európski investori snažia získať expozíciu voči jedinej hlavnej globálnej ekonomike, u ktorej sa tento rok očakáva rast.
Predaj Číny, ktorý prilákal konečné objednávky v hodnote približne 16 miliárd eur (18,9 miliárd dolárov) pre ponúkané dlhopisy v hodnote 4 miliárd eur (4,7 miliárd dolárov), zahŕňal 5-ročné dlhopisy s výnosom mínus 0,152%. Čína v rámci tejto ponuky tiež predala 10-ročné a 15-ročné dlhopisy s výnosmi pod úrovňou 1%.
Medzi investorov patrili centrálne banky, investičné fondy zvrchovaného majetku a celosvetoví správcovia aktív z celej Európy, Ázie a Spojených štátov. Podľa Deutsche Bank, európski investori tvorili 85% podiel v rámci nákupu 15-ročných dlhopisov a zhruba dve tretiny dlhopisov s kratšou dobou splatnosti.
Vedúci predstaviteľ čínskych zahraničných dlhových kapitálových trhov v Deutsche Bank – Sam Fischer, uviedol: „Ukazuje to, že investori sú voči Číne stále podexponovaní a že v týchto dlhopisoch je určite zaznamenaná hodnota nedostatku.“
Európski investori sa tak snažia využiť príležitosť investovať do dlhopisov s vyššími výnosmi, aké sú dostupné v Európe, kde centrálna banka pristúpila k zníženiu úrokových sadzieb na rekordné minimá a na zmiernenie úderov pandémie na finančné trhy napumpovala viac ako jeden bilión eur. Výnosy z päťročných nemeckých štátnych dlhopisov sa vo štvrtok podľa dát spoločnosti Refinitiv pohybovali okolo hodnoty mínus 0,75%.
Zdroje z banky taktiež uviedli, že predaj dlhopisov tiež naznačuje, že investori požadujú väčšiu expozíciu voči čínskej ekonomike, ktorá sa zotavuje z pandémie rýchlejším tempom ako Európa a USA.
David Yim, ktorý má na starosti stratégie v rámci kapitálových trhov pre Veľkú Čínu a severnú Áziu v Standard Chartered Bank, uviedol: “Výsledky ukazujú, že medzinárodní investori sú plní dôvery v silné ekonomické oživenie Číny a jej budúceho vývoja aj napriek pretrvávajúcej globálnej pandémii Covid-19.“
Po historickom poklese v prvom štvrťroku 2020 sa čínskej ekonomike podarilo dosiahnuť rýchle oživenie a počas minulého mesiaca priemyselná výroba a maloobchod dosahovali razantný rast.
Medzitým rozsiahle obmedzenia v Spojených štátoch a Európe na potlačenie prudkého nárastu prípadov koronavírusov zvyšujú obavy, že sa tieto ekonomiky vo štvrtom štvrťroku vrátia do recesie.
Čínske ministerstvo financií vo svojom vyhlásení zverejnenom na svojej webovej stránke uviedlo, že predaj dlhopisov odráža „odhodlanie a dôveru“ Číny otvoriť sa vonkajšiemu svetu a ďalej sa integrovať do medzinárodných kapitálových trhov.
Toto je druhý najväčší medzinárodný predaj dlhu v Číne za niekoľko mesiacov, potom čo v októbri získala 6 miliárd dolárov, ako aj od amerických investorov. V novembri minulého roka krajina prvýkrát od roku 2004 predala dlhopisy denominované v eurách.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ
Facebook komentár