Cinsky_dopyt_zvysil_predaj_kozmetiky_L_Oreal

Silný čínsky dopyt po pleťových krémoch značky Lancome pomohol materskej spoločnosti L’Oreal v štvrtom štvrťroku predstihnúť prognózy predaja, rovnako ako aj dosiahnuť rast na masovom trhu.

Podobne ako konkurenti, vrátane americkej spoločnosti Estee Lauder, francúzskeho výrobca make-upu Maybelline a Urban Decay sa v posledných rokoch darí z dôvodu silného dopytu zo strany čínskych zákazníkov a to najmä vďaka produktom vyššej kvality.

Predaj špičkových značiek spoločnosti L’Oreal v posledných troch mesiacoch roka prekročil očakávania analytikov, aj napriek chladnému hospodárskemu rastu v Číne a obavám z obchodnej vojny medzi Washingtonom a Pekingom.

Niektoré veľké mená v luxusnom módnom priemysle, rovnako ako LVMH Louis Vuitton, taktiež ohlásili povzbudivý impulz z Ázie. Divízia značky L’Oreal so zameraním na Áziu a Pacifik minulý rok predbehla Severnú Ameriku ako svoj najväčší región.

Spoločnosť L’Oreal, však stojí pred výzvou toho, ako bude pokračovať v zlepšovaní rastu tržieb v iných oblastiach vrátane jednotky spotrebiteľských výrobkov, kde sídlia značky produktov ako Garnier.

Tržby v štvrtom štvrťroku v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom vzrástli o 2,8 percenta, čo ovplyvnili menové kurzy a akvizície.

To prispelo k zvýšeniu celkových tržieb v spoločnosti o 7,7 percenta a predpovedí, ktoré odhadovali rast o 6,4 percenta, keďže dosiahli úroveň 7,1 miliardy eur (8,1 miliardy dolárov).

Napriek tomu segment všeobecnžch produktov stále mierne zaostáva za výkonom značiek ako Nivea (Beiersdorf) a Dove (Unilever).

L’Oreal uviedla, že čelí aj pomalému výkonu na trhu vo Francúzsku a Spojenom kráľovstve. Zatiaľ čo táto krajina tvorí iba 3 percentný podiel predajov, firma sa pripojila aj k iným ktoré sa pripravujú na potenciálne chaotické opustenie Británie z Európskej únie a začali sa vo veľkom zásobovať.

Spoločnosť uviedla, že v roku 2019 sa očakáva, že prekoná širší trh s kozmetickými produktmi, hoci jej naladenie bolo o niečo menej pozitívne ako v minulom roku, keďže predpovedá “nárast predaja aj zisku” a nie “výrazný rast”.

Celkový prevádzkový zisk spoločnosti v roku 2018 vzrástol o 5,3 percenta na 4,7 miliardy eur, čo predstavovalo 18,3 percenta tržieb, z 18 percent na konci roka 2017.

Jeden z najväčších akcionárov spoločnosti L’Oreal s 23-percentným podielom – švajčiarska spoločnosť Nestlé bola pod tlakom aktivistického investora, ktorý ju nútil predať svoj podiel vo francúzskej kozmetickej firme. Firmy ešte neoznámili, či bol takýto krok vôbec posudzovaný.

 

Zdroj: ETRetail, Reuters

Facebook komentár