Značka krásy L'Oreal využíva umelú inteligenciu na pomoc pri výbere najlepších kandidátov pre zamestnanie.

Značka krásy L’Oreal využíva umelú inteligenciu na pomoc pri výbere najlepších kandidátov pre zamestnanie.

Internet za posledné tri desaťročia spôsobil revolúciu na pracovisku. Umelá inteligencia je teraz pripravená urobiť to isté a podniky, ktoré túto technológiu nevyužívajú, zostanú pozadu.

Celosvetové technologické giganty, ako je Amazon, sú vo vedení – s algoritmami personalizovaných nákupných odporúčaní a osobných stylistov – ale podniky všetkých veľkostí aktuálne využívajú technológiu umelej inteligencie (AI) pre nábor a riadenie svojich zamestnancov.

Inteligentný nábor

Medzi nimi je aj L’Oreal. S približne miliónom žiadateľov na približne 15 000 nových pracovných miest každý rok, kozmetická spoločnosť využíva umelú inteligenciu (AI) na zefektívnenie prijímania zamestnancov.

Eva Azoulay, celosvetová viceprezidentka spoločnosti L’Oreal, uviedla: „Reálne sme chceli ušetriť čas a viac sa zamerať na kvalitu, rozmanitosť a skúsenosti s kandidátmi. Riešenia umelej inteligencie boli pre nás najlepším spôsobom, ako tieto výzvy urýchliť.“

Spoločnosť v prvej fáze procesu používa chatbot Myu, čím nahradí náborárov. Zaoberá sa rutinnými otázkami od uchádzačov a kontroluje podrobnosti, ako napríklad dostupnosť a vízová povinnosť.

Ak by sa kandidáti dostali do ďalšieho kola, stretnú sa so softvérom Seedlink, čo je softvér umelej inteligencie (AI), ktorý na základe odpovedí na otázky týkajúce sa otvorených rozhovorov hodnotí uchádzačov.

Súvisiace: Veľké banky používajú umelú inteligenciu, aby sa vyhli problémom

Azoulay poznamenala, že tieto výsledky nenahrádzajú ľudský úsudok, ale jednoznačne vie pomôcť pri výbere tých najvhodnejších kandidátov.

Ďalej uviedla: “Boli sme schopní vytvoriť profily, ktoré by sme pravdepodobne najali len na pre ich životopis. Ako technologický profil pre marketing, alebo finančný profil pre oblasť predajov.”

Prvé výsledky boli sľubné. Pre jeden program stáže, kde sa pre 80 pracovných miest hlási 12 000 ľudí – náboroví pracovníci tvrdia, že tieto technológie ušetrili 200 hodín času, zatiaľ čo doteraz najímali najrozmanitejšiu skupinu.

Monitorovanie činnosti zamestnancov

Iné podniky sa dostali nad rámec prijímania zamestnancov a využívajú pomoc pri riadení zamestnancov.

Niektoré firmy v Spojenom kráľovstve začali používať Isaak, systém navrhnutý londýnskou spoločnosťou StatusToday, na sledovanie, koľko hodín strávia zamestnanci online a spracovaním prijatých e-mailov.

Realitní agenti v Londýne – JBrown používajú technológiu založenú na tomto algoritme od marca. Generálny riaditeľ James Brown povedal, že pomáha firme pochopiť zvyky zamestnancov a zabrániť im v prepracovaní.

Poznamenal: “Umožňuje nám to napraviť neefektívne oblasti a zbaviť zamestnancov prílišnej preťaženosti.”

Rizikové podnikanie?

Umelá inteligencia je stále ďaleko od dosiahnutia svojho plného potenciálu a táto technológia tak čelí aj rizikám.

Algoritmy môžu mať nespravodlivú zaujatosť v závislosti od ich vstupných údajov. Napríklad, ak bol algoritmus použitý pri prenájme vyvinutý pomocou údajov od spoločnosti, ktorá zamestnávala iba mužov, môže byť pravdepodobnejšie, že ženy odmietne.

Súvisiace: Prečo umelá inteligencia stále nefunguje pri online videách s násilím

To je jeden z dôvodov, prečo Európska komisia tento mesiac predstavila etické usmernenia pre umelé inteligencie, čím podporuje transparentnosť, ochranu údajov a spravodlivosť.

Ďalším nebezpečenstvom umelej inteligencie môže byť jej vplyv na pracovné miesta prostredníctvom automatizácie. McKinsey odhaduje, že táto technológia by mohla do roku 2030 navýšiť rozsah globálnej ekonomiky o 13 biliónov dolárov, pričom jej prví osvojitelia v tomto období zdvojnásobia svoj peňažný tok. Poradenská firma v správe z roku 2018 uviedla, že dopyt po opakovaných alebo digitálne nekvalifikovaných pracovných miestach by však mohol klesnúť o približne 10%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN, Yahoo

Facebook komentár