Debata o vplyve ropného zlomu je tu už celé desaťročia. Hoci len málo ľudí popiera, že masová spotreba ropy sa schyľuje ku koncu, odborníci to odhadujú na roky medzi 2020 a 2030, ale dôležitejší ako čas ropného zlomu sú jeho dôsledky. Niektorí hlásajú, že závislosť sveta na čiernom zlate znamená koniec života, ktorý poznáme. Iní čakajú dobu, kedy ľudstvo mávnutím čarovného prútika udobrí svoj čin.

Pravda je niekde uprostred. Čisté zdroje energie robia veľké pokroky a keďže všetci výrobcovia začali početné výskumné programy o vozidlách poháňaných inými prostriedkami, čoskoro budú lacnejšie a realizovateľnejšie. Ale dôsledky ropného zlomu nemôžeme podceňovať. Spoločnosť prežije ťažkú dobu vzhľadom k rozšírenej ropy v našej kultúre. To, že civilizácia bude musieť prežiť bez ropy je jedna vec, ale ropa je silnou súčasťou ďalších priemyselných odvetví.

Súvisiace: Prečo Rusko musí zreformovať svoj energetický sektor

Poľnohospodárstvo

Industrializované poľnohospodárstvo je masívnym spotrebiteľom ropy – na zavlažovanie, na dopravu a na niečo oveľa dôležitejšie. Je dobre známe, že používanie hnojív odomklo potenciál masového poľnohospodárstva, čo umožňuje kŕmenie miliardy ľudí a doslova zmietlo hladovanie a podvýživu v rozvinutom svete. Hnojivá zodpovedajú iba za 20 %-nú spotrebu energie, ale po vode je najdôležitejšou zložkou. Najbežnejšia chemická zmes hnojív, Haber-Bosch pozostáva zo zmesi dusíka s vodíkom formujúci amoniak, s vodíkom je väčšinou extrahovaný z ropy. To znie ako koniec týchto hnojív, keďže zdroje ropy dochádzajú. Našťastie existuje debata o tom, aké zlé by to bolo. Zloženie hnojiva by bolo zmenené na zemný plyn, na metán, ktorý by sa použil ako náhrada namiesto vodíka. Až kým nám nedôjde zemný plyn, zdá sa, že síce nebudeme môcť jazdiť do McDonaldu, stále budeme môcť vyrábať hamburgery.

Plasty

V roku 2011 2,7 % celkovej spotreby ropy v Spojených štátoch bola použitá na výrobu plastov. Avšak to predstavuje kvapalné ropné plyny a zemný plyn, keďže v Spojených štátoch sa už nevyužívajú ropu na výrobu plastov. Nie je tomu tak v iných krajinách, kde sa ropa a zemný plyn rovnako používajú na výrobu malých plastových častíc vyrobených z polystyrénu. Tieto malé pelety sú predprodukciou plastu a sú vyrobené v obrovskom množstve (27 miliónov iba v Spojených štátoch za rok) predtým ako sú odvezené do tovární, kde sú zliate do plastových dielov. Bežné predmety vyrobené z týchto častí sú napr. plastové fľaše, poháre, fólie a potravinové obaly. Ekológovia chceli ich koniec a tiež koniec využívania ropy na plastovú výrobu kvôli poškodeniu, ktoré spôsobujú pre životné prostredie. Ďalším dôvodom je, že 3 až 4 percentá svetovej produkcie ropy idú do plastového priemyslu.

Chemikálie

10 % ropy je rafinovaných na poskytovanie surovín pre chemický priemysel, ale pomáha maskovať ohromujúci význam našej milovanej ropy, z ktorej sú vyrobené naše každodenné predmety. Celých 80 % surovín v kozmetike pochádzajú z ropy, vrátane väčšiny voskov, parfémov, farbív, holiacich krémov, šampónov a kondicionérov. Ak patríte medzi tých, ktorí dávajú prednosť prirodzenosti, aj vy budete mať problémy po ropnom vrchole. Glycerín, dôležitý vedľajší produkt petrochémie je významnou súčasťou výroby pracích prostriedkov.

Súvisiace: Nórsky ropný fond o veľkosti $ 815 miliárd čelí kľúčovým rozhodnutiam

Zdravotníctvo

Dni, keď natierali ropu priamo na ranu, aby sa zahojili sú našťastie dávno preč. Avšak obväzy, umelé ruky a nohy, rovnako ako okuliare a srdcové chlopne sú vyrobené z ropy. Spoločnsti ako Bayer a Pfizer sú veľkými ropnými spotrebiteľmi, keďže ropa je využívaná ako surovina pre liečivá. Navyše zdravotná starostlivosť je ohrozená dvojnásobne, lebo masívne využíva plasty na balenie, chirurgické šijacie materiály a iné účely. Len v roku 2010 bolo použitých 3,4 miliard libra plastov v zdravotníctve, čo znamená, že nedostatok ropy by veľmi výrazne zasiahol lekárov i pacientov.

Homeopatia

Pamätajte si, že pred 123 slovom sme vám hovorili o tom, že ropa sa už nevyužíva na natieranie rany. No, nie tak celkom. Je zábavné, že praktici homeopatie stále destilujú ropu a tvrdia, že to pomôže vyliečiť čokoľvek, od migrény až po ekzém. Zdá sa, že zmiešanie destilovanej ropy a kyseliny sírovej môže byť mocným liekom na psoriázu, keď sa rozmnožujú vredy alebo pomáha riešiť podráždenie žalúdka. Kým pravdivosť tohto faktu je otázna, ropný priemysel môže byť prekvapený z nepravdepodobného obrancu, ktorý mu príde na pomoc.

Zdroj: OilPrice

Facebook komentár