Agentúra Bloomberg prišla so správou, že banka JP Morgan počas dramatického pohybu (skôr v mesiaci) švajčiarskeho franku zarobila 250 až 300 miliónov amerických dolárov.

Mena prudko vzrástla, ako Švajčiarska Centrálna banka oznámila, že sa rozhodla ukončiť jej zavesenie na euro. Veľké banky ako Citigroup a Deutsche Bank z tohto pohybu jednotlivo stratili okolo 150 miliónov dolárov.

Niektoré hedžové fondy čelili obrovským stratám, vrátane fondu Global Fund od spoločnosti Everest Capital, ktorý prišiel o 830 miliónov dolárov.

Súvisiace: Čo naozaj bolo za rozhodnutím Centrálnej Banky Švajčiarska

Najväčší americký maloobchodný forexový broker, FXCM musel byť zachránený pred bankrotom, cez pôžičku o rozsahu 300 miliónov amerických dolárov, od spoločnosti Leucadia.

Stručne povedané, bolo tam vidno kopec drámy.

Švajčiarska Centrálna Banka sa už k tomuto kroku taktiež vyjadrila – keďže nemala inú možnosť. Táto Centrálna Banka držala toto zavesnie jej meny voči euru až po dobu troch rokov. Táto politika však bola nestále nákladnou, keďže ju to pravdepodobne mesačne stálo okolo 100 miliárd amerických dolárov.

Fritz Zurbruegg, ktorý je členom riadiacej rady Švajčiarskej Centrálnej Banky pre švajčiarske noviny Blick povedal: “V posledných dňoch, až do rozhodnutia o zrušení stropu táto suma však rástla.”

Ďalej povedal, že preto by sa januárová strata Centrálnej Banky Švajčiarska mohla vyšplhať až na 116 miliárd dolárov: “Dospeli sme k záveru, že najlepším riešením bolo, aby sa výmenný kurz uvoľnil.”

Ide o to, že zvyčajne centrálne banky takéto rozhodnutia zmien oznamujú niekoľko mesiacov, niekedy rokov dopredu. Poskytujú trhu určité informácie trhu tak, aby banky, fondy a ďalší investori boli pripravení na významné pohyby. Rozhodnutie Švajčiarskej Centrálnej Banky bolo náhle a neuveriteľne razantne ovplyvnilo trhové podmienky.

Súvisiace: Hedžový fond s aktívami 830 miliónov po raste franku skrachoval!

Ale zase na každej strane obchodu sú minimálne dve strany, takže keď sú tam porazení, musia tam byť aj víťazi. V priestore hedžových fondov k nim patria Brevan Howard, Quaest Capital Management, Rubicon Global a Lynx Asset Management.

Je tiež potrebné poznamenať, že banky ako Morgan Stanley a Goldman Sachs vôbec neposkytli žiadne varovania alebo informácie, aký mal na ne tento krok vplyv.

Takže to vyzerá, že JP Morgan naozaj bola z tohto pohybu docela ziskovou.

Zdroj: Bloomberg, Wall Street Journal

 

Facebook komentár