Ďalsi-realitny-gigant-z-Ciny-varuje-pred-stratou-76-miliardy

Jeden z najväčších čínskych developerov tvrdí, že v prvom polroku dosiahol stratu vo výške až 7,6 miliardy dolárov, čím sa ešte viac prehĺbila kríza, ktorá sužuje realitný sektor v krajine.

Spoločnosť Country Garden na konci tohto týždňa na burze v Hongkongu varovala investorov, že za šesť mesiacov do júna pravdepodobne zaznamená stratu vo výške 45 až 55 miliárd čínskych jüanov (približne 6,2 až 7,6 miliardy dolárov).

V porovnaní so ziskom približne 1,9 mld. jüanov (264,3 miliónov dolárov) za rovnaké obdobie minulého roka.

Zverejnené informácie odhaľujú finančné problémy, ktorým v súčasnosti čelí Country Garden, ktorý je v Číne významným developerom stoviek tisíc nehnuteľností ročne.

Developer, ktorý zamestnáva približne 300 000 ľudí, má obrovský dlh, ktorý sa prirovnáva k dlhu najzadlženejšej realitnej skupiny na svete – Evergrande.

V posledných týždňoch sa spoločnosť stala najnovším znakom hospodárskych problémov Číny, ktorá sa pohybuje na pokraji platobnej neschopnosti a podľa vlastného priznania sa snaží o záchranu.

Akcie spoločnosti Country Garden sa v piatok v Hongkongu prepadli o 8,7 % po varovaní pred stratou, ako aj po správe čínskeho spravodajského servera Yicai, že firma sa pripravuje na reštrukturalizáciu dlhu, pričom sa odvolávala na neidentifikované zdroje.

CNN správu Yicai nezávisle nevedela potvrdiť.

Spoločnosť vo svojej správe uviedla, že “zváži prijatie rôznych opatrení na zvládnutie vyokého objemu dlhu” bez toho, aby ich bližšie špecifikovala, ako aj to, že sa oprie o pracovnú skupinu, ktorá bola nedávno zriadená s cieľom “vyrovnať sa” s jej problémami. Spoločnosť Country Garden bezprostredne na žiadosť o komentár nereagovala.

V piatok v skorých popoludňajších hodinách v Hongkongu dosiahli jej akcie rekordné minimum 95 hongkonských centov, čo je menej ako ich predchádzajúce minimum 98 hongkonských centov dosiahnuté v októbri 2008.

Nedostatok hotovosti

Podľa analytikov začiatkom tohto týždňa spoločnosť Country Garden vyvolala obavy tým, že nezaplatila dve splátky dlhopisov. Spoločnosť nereagovala na viaceré žiadosti CNN o komentár k tejto záležitosti.

Jej neschopnosť zaplatiť splátky vyvolala obavy o jej celkové záväzky, ktoré ku koncu minulého roka dosiahli neuveriteľných približne 194 miliárd dolárov (1,4 bilióna jüanov).

Niektoré z dlhov spoločnosti – približne 4,3 mld. dolárov v pevninských a zahraničných dlhopisoch – budú podľa agentúry Moody’s splatné alebo sa stanú “splatnými” do konca roka 2024, čo znamená, že spoločnosť bude čeliť záväzkom voči držiteľom dlhopisov.

Analytik spoločnosti Morningstar – Jeff Zhang v štvrtok v správe napísal, že len do konca tohto roka “odhadujeme, že CGH musí vyplatiť minimálne 137 milióna dolárov na splátky úrokov z dlhopisov do konca roka 2023.“

Správy o omeškaných platbách viedli k zníženiu investičného ratingu spoločnosti, pričom agentúra Moody’s vo štvrtok znížila jej úverový rating z úrovne B1 na Caa1, čo je úroveň, ktorá signalizuje “veľmi vysoké riziko”. Nižší rating by mohol ešte navýšiť náklady na financovanie spoločnosti.

Zníženie ratingu podľa Kavena Tsanga z agentúry Moody’s odráža problémy spoločnosti Country Garden ohľadom peňažných tokov “vzhľadom na jej zhoršenú likviditu a finančnú flexibilitu, značné potreby refinancovania a stále obmedzený prístup k financovaniu.”

Dodal: “Negatívny výhľad odráža neistotu, pokiaľ ide o schopnosť spoločnosti Country Garden včasne vedieť obsluhovať svoje dlhové záväzky, vrátane kupónových platieb počas nasledujúcich 6 až 12 mesiacov.”

Zhang taktiež uviedol, že spoločnosť Morningstar sa domnieva, že zmeškané platby “nemusia byť ojedinelou udalosťou”.

Vo svojej správe napísal: “Country Garden pravdepodobne vyhlási bankrot.”

Pokles predajov

Spoločnosť sa snaží zastaviť krvácanie.

Vo svojej štvrtkovej správe firma pripísala očakávanú stratu za prvý polrok viacerým problémom, od poklesu predaja nehnuteľností až po nižšie ziskové marže.

Podľa údajov zverejnených v priebehu minulého týždňa sa predaj nových realít spomedzi 100 najväčších čínskych developerov v júli medziročne prepadol o 33 %.

Country Garden v správe pre investorov ďalej uviedla: “Čeliac takejto mimoriadne zložitej situácii v celom odvetví, spoločnosť spolupracuje, aby všetkými prostriedkami vedela uskutočniť vlastnú záchranu.”

“Celkový trh sa však ešte nezotavil, absolútny rozsah odvetvia sa znížil a kapitálový trh potrebuje čas na obnovenie dôvery.”

Spoločnosť taktiež podrobne opísala, ako sa jej predsedníčka, ktorá je zároveň jej kontrolným akcionárom, osobne snažila krízu zvládnuť.

Agentúra dodala, že k tomuto hodnoteniu sa dospelo napriek ochote Yangovej poskytnúť “finančnú podporu spoločnosti.”

Yang, ktorá je jednou z najbohatších žien v Číne, v poslednom čase zaznamenala prepad vlastného majetku, ktorý sa od júna 2021 prepadol o 84 %, čo podľa indexu miliardárov agentúry Bloomberg predstavuje objem až 28,6 miliardy dolárov.

Podľa jej výpočtov sa jedná o najväčší pokles majetku zo všetkých miliardárov vo svete za posledné dva roky.

Podľa Alfreda Montufara-Helu, vedúceho Čínskeho centra pre ekonomiku a podnikanie, vplyv problémov spoločnosti Country Garden nebude cítiť len v Číne.

Uviedol: “Celosvetová ekonomika stráca jeden z motorov rastu.”

“Preto by každého malo zaujímať, čo sa deje s nehnuteľnosťami. Nehnuteľnosti sú v súčasnosti hlavným ťahúňom úrovne dôvery, dopytu a priemyselnej produktivity.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN, CNBC

Facebook komentár