Bankrot-Evergrande-je-vysoko-pravdepodobny-S&P

Vysoko zadlžený developer China Evergrande pravdepodobne zbankrotuje, pretože spoločnosť v podstate prišla o svoju hlavnú činnosť – s týmto vyjadrením počas dnešného dňa prišli analytici ratingovej agentúry S&P Global Ratings.

Evergrande bola minulý rok dokonca druhým najväčším developerom Číny, čo sa týka tržieb. Rovnako ako mnoho čínskych developerov spoločnosť predávala byty spotrebiteľom ešte pred dokončením, čím si pomohla generovať kapitál pre budúce projekty.

V správe agentúry S&P sa uvádza, že tento cyklus peňažných tokov však naráža na problémy. Napriek schopnosti spoločnosti predať aktíva a nájsť spôsoby, ako uskutočniť platby včas, „obrovský dlh Evergrande ju dobehne.“

Analytici ďalej uviedli: „Firma stratila kapacitu a potenciál na predaj nových nehnuteľností, čo znamená, že jej hlavný podnikateľský v skutočnosti zanikol. V dôsledku toho je kompltné splatenie dlhov nepravdepodobné.“

V správe sa uvádza: “Stále veríme, že zlyhanie skupiny Evergrande je vysoko pravdepodobné.”

Firma Evergrande okamžite nevedela odpovedať na žiadosť o komentár k správe agentúry S&P.

Zatiaľ čo sa developerovi sa podarilo odvrátiť platobnú neschopnosť pomocou realizovaných platieb na poslednú chvíľu, analytici uviedli, že Evergrande bude čeliť väčšiemu testu, keď v marci a apríli budúceho roka budú splatné dlhopisy o objeme 3,5 miliardy dolárov, ktoré sú denominované v amerických dolároch.

Za posledné desaťročie hodnota rozostavaných nehnuteľností skupiny Evergrande vzrástla tak rýchlo, že ďaleko presiahla hodnotu dokončených projektov spoločnosti, ako aj to, čo bola spoločnosť schopná predať. Čínska ľudová banka (Centrálna banka Číny) označila Evergrande za jedinečný prípad a v októbri uviedla, že väčšina realitných developerov je stabilná.

Súvisiace:
V Číne už 4 realitní developeri s finančnými problémami
Fed: “Problémy Číny s nehnuteľnosťami by sa mohli preniesť aj do USA“

Analytici ratingovej agentúry S&P vo štvrtok uviedli: “Veríme, že vláda chce ukončiť podnikanie Evergrande kontrolovaným spôsobom, alebo nechať prebehnúť riadnu reštrukturalizáciu dlhu.”

″Úrady chcú maximalizovať počet predpredaných domov, ktoré Evergrande dokončí, aby ochránili záujmy kupujúcich domov a aby do značnej miery splatili dlhy dodávateľom a iným malým podnikom, ktoré pre firmu pracujú.”

Realitná spoločnosť už skôr varovala investorov pred nesplácaním.

Akcie developera, kótované v Hong Kongu vo štvrtok klesli o viac ako 5 % napriek správam, že dosiahol dohodu o predaji aktív vo výške 273 miliónov dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár