FED pred problémom realitného sektora Číny spozornel.

FED pred problémom realitného sektora Číny spozornel.

Federálny rezervný systém USA prišiel s varovaním pred možným presahom čínskych problémov s nehnuteľnosťami do finančného systému USA.

Od tohto leta, razantne zadlžený developer China Evergrande otriasol náladou svetových investorov, pretože sa spoločnosť snažila vyhnúť oficiálnemu bankrotu. Ďalší čínski developeri sa tiež snažili splácať svoje problémové dlhy, čo prispelo k obavám zo širšieho dopadu na druhú najväčšiu svetovú ekonomiku – z čoho zhruba 1/4 výkonu HDP tvoria najmä nehnuteľnosti.

Federálny rezervný systém vo svojej najnovšej správe o finančnej stabilite, ktorá sa vydáva dvakrát ročne, uviedol: “Napätie v čínskom realitnom sektore by mohlo zaťažiť čínsky finančný systém s možnými presahmi do Spojených štátov.”

Správa poukázala na veľkosť čínskej ekonomiky a finančného systému a celosvetové obchodné prepojenia.

Prevažná časť dokumentu diskutovala o domácich finančných podmienkach v USA, od historicky vysokých cien na akciovom trhu až po riziká vyplývajúce z rýchleho rastu tzv. stablecoinov – digitálnych mien viazaných na pevnú hodnotu, ako je americký dolár. Analytici bagatelizovali význam komentárov Fedu, ohľadom sektoru nehnuteľností v Číne.

Paul Christopher, ktorý je vedúcim oddelenia analytikov vo Wells Fargo Investment Institute, v e-maile uviedol: „Súvislosť obáv Fedu spočíva v tom, že čínska realitná aktivita sa spomaľuje, ale developeri majú veľké dlhy a niektoré z nich (ako Evergrande) majú svoje aktivity diverzifikované aj do iných oblastí ekonomiky.“

Tieto rozsiahle prepojenia podľa Christophera znamenajú, že spomalenie čínskeho trhu s bývaním by v konečnom dôsledku mohlo viesť k rastu nezamestnanosti, poklesu čínskych akcií a deflácii – čo by sa mohlo rozšíriť cez globálne kanály obchodu, keďže Čína obmedzuje nákupy tovaru z iných krajín.

Povedal však, že takýto dopad je nepravdepodobný. „Čínska vláda už roky zápasí s vysokou hodnotou firemného dlhu, je ostražitá a má zdroje na to, aby sa vysporiadala s realitným sektorom,“ poznamenal Christopher s tým, že úrady môžu stále minúť viac na riešenie deflačného šoku, ako tomu bolo v minulosti.

Najnovšia správa Fedu tiež analyzovala úlohu retailových investorov a sociálnych médií pri volatilite akciového trhu začiatkom tohto roka, ako aj úlohu zahraničných investorov pri výpredaji štátnych dlhopisov v marci 2020.

Predchádzajúce správy o finančnej stabilite od Fedu spomínali Čínu, jej vysoké úrovne dlhu a „napnuté ceny nehnuteľností“ ako riziká, ktoré by sa mohli preniesť aj do USA.

Ilya Feygin, hlavný analytik newyorskej maklérskej spoločnosti WallachBeth Capital, uviedol, že najnovšia správa Fedu „pre úplnosť“ pravdepodobne zahŕňa aj problémy Číny s nehnuteľnosťami.

V e-maile s odkazom na finančnú krízu v tom čase uviedol: “Fed bol kritizovaný za to, že pred rokom 2008 nevidel zraniteľnosť amerického sektoru bývania a amerických bánk,” … “Preto všetko, čo súvisí s rizikom nehnuteľností a bankového systému kdekoľvek, ak to bude predstavovať prílišné presahy.”

Neočakáva, že komentáre Fedu budú mať veľký význam pre investovanie na rozvíjajúcich sa trhoch.

Rastúce obavy z Číny

Podľa prieskumu Fedu v rámci „26 trhových kontaktov“ od augusta do októbra, avšak jedným rozdielom v najnovšej správe Fedu o finančnej stabilite od predchádzajúcich bolo zistenie, že Čína figurovala na poprednom mieste medzi obavami z rizík pre finančnú stabilitu USA.

Zatiaľ čo pretrvávajúca inflácia, sprísňovanie menovej politiky a varianty koronavírusu odolné voči očkovaniu boli hlavným záujmom respondentov prieskumu, nasledovali obavy z čínskych regulačných rizík a rizík z trhu realít.

Podľa prieskumu nasledovali obavy z americko-čínskeho napätia. Spomalenie čínskej ekonomiky sa umiestnilo na poslednom, 13. mieste.

Tieto výsledky sa líšili od predchádzajúceho prieskumu Fedu, ktorý sa uskutočnil od februára do apríla, v ktorom jediným problémom súvisiacim s Čínou bolo napätie s USA. Najväčšou obavou vtedy boli varianty koronavírusu odolné voči očkovaniu.

V správe Fedu sa uvádza, že prieskum sa týkal zástupcov brokerov/dealerov, investičných fondov, politických poradenských firiem a univerzít.

Arthur Kroeber, ktorý v roku 2002 pomohol založiť výskumnú firmu Gavekal Dragonomics so zameraním na Čínu, v e-maile uviedol, že komentáre Fedu o Číne boli „dosť vágne a všeobecné“ a sústredili sa na potenciálny vplyv na USA, predovšetkým na základe vplyvu Číny.

„Myslím si, že riziká pre USA sú malé, pretože uzavretý charakter čínskeho finančného systému znamená, že nákaza pravdepodobne nebude veľkým problémom,“ povedal Kroeber a poznamenal, že by sa viac obával ďalšieho inflačného tlaku, spôsobeného problémami dodávateľského reťazca a rastúcim cenami exportu mimo Číny.

 

Zdroj: CNBC

Facebook komentár