cina-v-tichosti-prevzala-kontrolu-nad-talianskym-vyrobcom-vojenskych-dronov

Dve štátne firmy Číny prevzali kontrolu nad talianskym výrobcom vojenských dronov pred viac ako tromi rokmi, prostredníctvom offshore spoločnosti a to dokonca bez vedomia úradov v Taliansku a Európe. S týmito informáciami prišiel denník The Wall Street Journal.

V správe sa uvádza, že offshore spoločnosť Mars Information Technology začala proces prevodu technického a duševného vlastníctva firmy Alpi do nového výrobného závodu v Číne.

Spoločnosť Mars v júli 2018 kúpila 75% podiel v talianskom výrobcovi dronov Alpi Aviation za 4 milióny eur alebo 4,6 milióna dolárov. Firma Mars taktiež investovala ďalších 1,5 milióna eur do Alpi – suma, ktorú talianska polícia označila za významný preplatok.

Talianske úrady vyšetrujú dohodu z roku 2018 vrátane toho, či mala spoločnosť Alpi informovať taliansku vládu o predaji podielu, ako aj to, či spoločnosť Alpi previedla technológiu a začala výrobu v Číne.

Polícia dospela k záveru, že firma Mars bola fiktívnou spoločnosťou napojenou na dve čínske štátom kontrolované firmy.

Podľa správy denníka WSJ, bola firma Mars zaregistrovaná v Hongkongu len dva mesiace pred dohodou s Alpi. Dodala, že polícia vypátrala, že Alpi v Mars je vlastníctvom skupiny China Railway Rolling Corp alebo CRRC – veľká čínska štátna železničná spoločnosť a investičná skupina kontrolovaná mestskou vládou prefektúry Wu-si.

Wusi je mesto neďaleko Šanghaja. Správa agentúry Reuters zo septembra identifikovala investičnú skupinu, ako China Corporate United Investment Holding.

Spoločnosť Alpi dodala drony používané talianskym letectvom v Afganistane.

V čase zverejnenia spoločnosti Alpi a CRRC nereagovali na žiadosť agentúry CNBC o komentár k správe. Mars a investičná skupina Wuxi sa nepodarilo zastihnúť, aby sa vyjadrili.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: NYTimes

Facebook komentár