Tencent_je_prvou_azijskou_spolocnostou_ktora_bola_ocenenou_na_viac_ako_500_miliard_2017

Akcie spoločnosti Tencent zaznamenali rekordný pondelok, keďže získala ocenenie na hodnote viac ako 500 miliárd dolárov.

Technologická firma je prvou v Číne, ktorá dosiahla toto významné ocenenie. Nachádza sa tak na podobných trhových kapitalizáciách firiem ako Facebook a Amazon.

Internetový gigant, ktorý je v Hongkongu známy svojou aplikáciou na zasielanie správ WeChat a online hier, v pondelok zaznamenal rast akcií na 420 hongkongských dolárov (53,76 dolárov). Jeho trhová kapitalizácia alebo celková hodnota všetkých akcií v obehu tak na trhu dosiahla hodnotu 3,99 bilióna hongkongských dolárov (510,7 miliárd dolárov).

Tencent sa tak na akciovom trhu nachádza nad čínskym elektronickým obchodným gigantom Alibaba, ktorý je ocenený na 474,15 miliardy dolárov a Baidu je na hodnote 82,97 miliardy dolárov.

Hodnota amerických technologických firiem vrátane spoločnosti Facebook sa nachádza vo výške 520,14 miliárd dolárov a Amazon je ohodnotený na 544,46 miliardy dolárov.

Spoločnosť Tencent v Hongkongu vykonala verejnú emisiu akcií, počas roka 2004 na úrovni 3,70 dolárov na akciu. Odvtedy vzrástla o 11 251 percent. Akcie spoločnosti Tencent iba v tomto roku vzrástli o 121,4%.

Cena akcií spoločnosti Tencent bola riadená pokračujúcim rastom príjmov, masívnou používateľskou základňou a investíciami do nových oblastí. Počas minulého týždňa táto čínska spoločnosť oznámila medziročný nárast čistého zisku v treťom štvrťroku o 67%, čím porazila očakávania trhu.

Podnikateľské impériu spoločnosti Tencent je rozľahlé. Jedným z jeho kľúčových produktov je najpopulárnejšia služba zasielania správ v Číne – WeChat, ktorá sa blíži k 1 miliarde užívateľov.

On-line a mobilné hry sú kľúčovou súčasťou podnikania, keďže táto divízia jej v poslednom štvrťroku vo výnosoch priniesla viac ako 4 miliardy dolárov. Tencent v minulom roku získala väčšinový podiel vo fínskej výrobcovi telefónov – Supercell, čo je firma ktorá stojí za populárnou mobilnou hrou “Clash of Clans”.

Medzi ďalšie rýchlo rastúce časti podniku patrí digitálny obsah, ako je napríklad video, ako aj online reklama.

Súvisiace:
Aplikácie pre posielanie správ sú väčšie ako sociálne siete
Akcie čínskych technologických spoločností pripomínajú americký trh v roku 1999

Zatiaľ čo pre Tencent USA nie je domovom, pokračuje v presadzovaní sa aj v rámci nových oblastí, vrátane realizácie veľkých investícií vykonávaných aj USA. Získala podiely v spoločnosti Tesla a Snap a investovala do mnohých startupov v Ázii, vrátane indického rivala Uber – Ola.

Analytici majú na Tencent pozitívny pohľad. V dnešnom dni banka Barclays zvýšil svoj cenový cieľ z 49 na 59 dolárov. Minulý týždeň spoločnosť Daiwa Capital Markets zvýšila svoju cieľovú cenu na 480 hongkongských dolárov. Analytik John Choi v poznámke ku klientom povedal, že stále vidí inflačný rast zisku pre rok 2018, keďže bude poháňaný “robustným” speňažením mobilných hier a zvyšujúcej sa rastúcej online reklame.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Reuters

Facebook komentár