Digitalna_dan_Francuzska_by_mohla_viac_ublizit_spotrebitelom_ako_spolocnostiam

Francúzsky minister financií Bruno Le Maire vo štvrtok vyslal jasný signál USA a zvyšku sveta, keď krajina schválila 3% daň z digitálnych príjmov veľkých technologických spoločností: „Francúzsko rozhoduje o svojich vlastných daňových zákonoch“.

Tým, že sa Francúzsko rozhodlo ísť touto cestou, položilo základ pre prístup jednotlivých krajín k zdaneniu technologických spoločností v Európe. Niekoľko hodín po francúzskom hlasovaní Spojené kráľovstvo vydalo svoj vlastný návrh pre 2% daň z digitálnych služieb.

Národné návrhy prichádzajú po celoeurópskom neúspešnom úsilí o zavedenie digitálnej dane, voči podnikom v minulom roku a to najmä z dôvodu odporu krajín ako Írsko a Holandsko.

Niektorí odborníci sa obávajú, že francúzsky jednostranný prístup s digitálnou daňou bude mať opačný účinok, čo nakoniec poškodí spotrebiteľov a menšie podniky, ktorých chce chrániť.

V rozhovore expertka na daňové otázky zo spoločnosti Vertex – Aleksandra Balová, poznamenala: “Cieľ tejto dane bude absolútne nedosiahnutým.“

Francúzska daň je špecificky zameraná na približne 30 spoločností, ktoré vytvárajú ročné príjmy z digitálnych služieb o hodnote najmenej 750 miliónov eur (845 miliónov dolárov), vrátane 25 miliónov (28 miliónov dolárov) vo Francúzska. Le Maire tvrdí, že opatrenie je potrebné na to, aby internetoví giganti zaplatili svoj spravodlivý podiel na daniach.

Na rozdiel od dane z pridanej hodnoty, Balová zo spoločnosti Vertex uviedla, že cieľom dane z digitálnych služieb nie je zaťažiť spotrebiteľov. Namiesto toho je cieleným opatrením na tri typy „digitálnych aktivít“: online reklamu, sprostredkovateľské online činnosti a predaj užívateľských údajov. Inými slovami, daň je určená pre veľké technologické firmy ako Facebook, Google a Amazon.

Ale štúdia uverejnená začiatkom tohto roka, spoločnosťou Deloitte a poradenskou firmou Taj zistila, že len iba 5% záťaž z digitálnych daní padne na veľké internetové spoločností, ktoré sú jej primárnym cieľom. Štúdia namiesto toho uviedla, že spotrebitelia absorbujú 55% nákladov a 40% budú znášať podniky, ktoré digitálne platformy používajú. Štúdia odhaduje, že napríklad Amazon by mohol zvýšiť províziu, ktorú účtuje predajcom na platforme, čo by mohlo viesť k vyšším cenám pre zákazníkov.

Spoločnosť TechUK v štvrtkovom vyhlásení varovala pred podobnými dôsledkami, navrhovanej 2% dane Spojeného kráľovstva na digitálne služby.

Riaditeľ spoločnosti TechUK pre politiku, Giles Derrington uviedol: „Daň by v súčasnosti mohla s najväčšou pravdepodobnosťou viesť k niektorým bizarným výsledkom, vrátane zvýšenia nákladov, ktoré sa prenášajú na spotrebiteľov, odradeniu investícií do výskumu a vývoja, ako aj znižovania konkurencie.“

Napríklad, samotná 3% daň z Francúzska, by sotva viedla k obmedzeniu príjmom veľkých technologických spoločností. Francúzske ministerstvo financií chce do roku 2020 každoročne z uvalenia tejto dane získať až 500 miliónov eur (562 miliónov dolárov).

Súvisiace:
Francúzsko môže uložiť digitálnu daň. USA sa vyhrážali odvetou
Svetoví lídri sa pripravujú najväčšiu revíziu firemnej dane za 100 rokov

Pre porovnanie, Apple v prvom štvrťroku dosiahol v Európe príjmy na hodnote viac ako 13 miliárd dolárov, zatiaľ čo európske tržby Facebooku v tomto období dosiahli hodnotu 3,65 miliardy dolárov.

Niektorí odborníci uviedli, že dodržiavanie predpisov by mohlo pre technologické firmy predstavovať zvýšené náklady, najmä ak viac krajín EÚ bude presadzovať svoje vlastné vnútroštátne dane. Technologické spoločnosti, ako Amazon vo štvrtok spochybnili túto daň Francúzska, argumentujúc za multilaterálny prístup. Vo vyhlásení o zvažovaní zavedenia daňovej povinnosti vo Francúzsku, zástupca pre obchod USA poznamenal, že opatrenie je „nespravodlivo zamerané na americké spoločnosti“.

Francúzsko tvrdí, že digitálna daň je dočasným opatrením, kým sa nedosiahne širšia dohoda medzi krajinami. Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v súčasnosti skúma kroky na modernizáciu daňového systému pre digitálne hospodárstvo, ale uviedla, že skôr ako do roku 2020 k svojim záverom nedospeje. Očakáva sa, že digitálna daň vo Francúzsku bude prijatou do 21 dní a bude sa uplatňovať spätne od januára 2019.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár