Amazon_prenesie_naklady_francuzskej_dane_z_digitalnych_sluzieb

Spoločnosť Amazon dnes informovala, že od 1. októbra presunie náklady na novú francúzsku digitálnu daň na svojich predajcov tretích strán.

Peter Hiltz, ktorý je riaditeľom firmy Amazon pre medzinárodnú daňovú politiku a plánovanie v americkom Washingtone, poznamenal, že nová politika sa vzťahuje na predajcov spoločnosti Amazon so sídlom vo Francúzsku, ako aj na predajcov so sídlom v USA, ktorí posielajú tovar francúzskym zákazníkom.

Hiltz ďalej uviedol: „Nemôžeme absorbovať tieto výdavky, ak chceme pokračovať v investíciách do infraštruktúry.“

Oznámenie spoločnosti Amazon prišlo potom ako technologickí giganti vrátane spoločností Facebook, Google, Microsoft a Twitter, prišli s kritikou francúzskej vlády za novú daňovú politiku, pričom politickí predstavitelia USA tvrdia, že 3% daň sa nespravodlivo zameriava na americké spoločnosti a mohla by povzbudiť ostatné krajiny, aby urobili to isté.

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa je uprostred vyšetrovania tejto politiky, ktorá bola predstavenou minulý mesiac a vyžaduje, aby firmy digitálnych služieb jej čelili už so spätnou splatnosťou od januára.

Francúzska daň z digitálnych služieb, ktorá sa vzťahuje na digitálnu reklamu, ako aj na predaj osobných údajov, sa nevzťahuje na tradičné reklamné kanály, ako sú rozhlas, televízia alebo tlač, pričom zdôrazňuje, ako úzko francúzska vláda zamerala túto politiku na spoločnosti amerického Silicon Valley.

Gary Sprague, ktorý je právnikom zastupujúcim skupiny Airbnb, Microsoft, Salesforce, Twitter a ďalšie, uviedol: „Táto daň bude uložená na poskytovateľov služieb, aj keď vo Francúzsku vôbec nie sú fyzicky prítomní.”

Nicholas Bramble, obchodný zástupca spoločnosti Google, to označil za „ostrý odklon od dlho zavedených pravidiel“ a ďalej uviedol, že táto politika by mohla vytvoriť nové prekážky obchodu a brzdiť hospodársky rast.

Ďalej poznamenal: „Daň digitálnych služieb pravdepodobne poškodí celý rad amerických a iných svetových firiem, ktoré používajú digitálne reklamy na oslovenie francúzskych spotrebiteľov.“ Spoločnosti uviedli, že politika v neobvyklom kroku zdaňuje príjmy spoločnosti, nie čisté zisky – čo potenciálne vystavuje spoločnosti „dodatočnej vrstve“ daňovej povinnosti.

Súvisiace:
Francúzsko môže uložiť digitálnu daň. USA sa vyhrážali odvetou
Digitálna daň Francúzska by mohla viac ublížiť spotrebiteľom ako spoločnostiam

Spoločnosť Facebook uviedla, že by bolo veľmi zložité pokúsiť sa vypočítať, aká časť jeho príjmov pochádza od francúzskych zákazníkov alebo používateľov. Napríklad, Alan Lee, vedúci globálnej daňovej politiky firmy Facebook poznamenal, že americkí užívatelia služby VPN, ktorá vie presmerovať jej prenos na Facebook cez Francúzsko, by mohla Facebooku vystaviť neoprávnenej daňovej povinnosti.

Francúzska daň by mohla predstavovať nevhodný precedens pre americké technologické spoločnosti, ktoré sa podrobili intenzívnej kontrole zo strany tvorcov politík po celej Európe. Niekoľko ďalších európskych krajín tiež zvažuje daň z digitálnych služieb. Napríklad podobnú politiku zvažuje aj Španielsko.

Ak obidve krajiny zavedú daň z digitálnych služieb, Hiltz uviedol, že táto daň by mohla byť naozaj rozsiahlou.

Hiltz nakoniec dodal: „Ak máte francúzskeho zákazníka a španielskeho predajcu na amerických webových stránkach, potom by voči obom týmto krajinám podliehali 3% dani.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Reuters

Facebook komentár