Google, Facebook a Amazon patria medzi americké technologické firmy, ktoré budú musieť zaplatiť daň.

Google, Facebook a Amazon patria medzi americké technologické firmy, ktoré budú musieť zaplatiť daň.

Francúzsko bude od veľkých technologických spoločností vyžadovať zaplatenie dane z digitálnych služieb, čo je krok, ktorý pravdepodobne vyvolá odvetu prezidenta Donalda Trumpa a privedie prichádzajúcu americkú administratívu do ďalšieho obchodného sporu.

3% daň z príjmu z digitálnych služieb v krajine bola zavedená v priebehu minulého roka. Francúzska vláda však pozastavila výber, zatiaľ čo rokovania o rozsiahlejšej revízii celosvetového daňového systému prebiehali v Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj. Tieto rozhovory prielom nepriniesli.

V stredajšom vyhlásení ministerstva financií sa uvádza.: „Spoločnosti dostali daňové nariadenia pre tento rok.“ Google, Facebook a Amazon patria medzi americké technologické firmy, ktoré budú musieť zaplatiť daň, ktorá sa týka spoločností s globálnymi príjmami o hodnote viac ako 750 miliónov eur (894 miliónov dolárov).

Tento krok pripravuje pôdu pre transatlantický stret tesne predtým, ako Trump opustí úrad.

Jeho administratíva, ktorá sa v júni opustila diskusie v rámci OECD, sa zaviazala k odvetným opatreniam, ak by Francúzsko pokročilo v zdaňovaní, a mohlo by už 6. januára uvaliť odvetné clá na francúzsky tovar, vrátane kabeliek a kozmetiky v objeme 1,3 miliárd dolárov.

To by mohlo nastupujúcu americkú administratívu postaviť do zložitej situácie, keďže medzitým sa snaží vyriešiť pandémiu Covid-19 a prepad ekonomiky. Zvolený prezident Joe Biden sa zaviazal, že obnoví vzťahy s kľúčovými spojencami. Demokrati sa však predtým postavili proti takýmto daniam z digitálnych služieb, o ktorých tvrdili, že sú nespravodlivo zamerané na americké spoločnosti.

Francúzsky minister financií Bruno Le Maire začiatkom tohto týždňa uviedol, že dúfa, že presvedčí Bidena, aby sa znovu zapojil do procesu OECD, aby bolo možné dosiahnuť dohodu. Francúzska vláda dôsledne varovala, že ak nebude uzavretá dohoda, dane sa začnú uplatňovať v decembri.

Le Maire pre agentúru Bloomberg poznamenal: „Naozaj dúfam, že nová nastupujúca Bidenova administratíva bude znamenať nový začiatok vo vzťahoch medzi Európou a USA – a jednou z možností, ako tento nový začiatok odštartovať, by bolo dosiahnutie konsenzusu na úrovni OECD a to do začiatku roku 2021.”

Rozhovory o tom, ako by sa mali zdaňovať technologické spoločnosti, trvajú už roky.

Z historického hľadiska sa od spoločností vyžadovalo, aby platili dane z príjmu iba v krajine, kde svoje zisky priznávajú. Európske krajiny však tvrdia, že by tiež mali byť schopné vyberať takzvané dane z digitálnych služieb, pretože tieto spoločnosti majú z príjmov v regióne naozaj veľké zisky. Spojené kráľovstvo, Taliansko a Rakúsko podobné opatrenia už implementovali.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár