USA_slubuju_100%_tarify_na_francuzske_sampanske_syr_kabelky

Vláda USA v pondelok uviedla, že môže uvaliť tarify na dovozy z Francúzska, vrátane šampanského, kabeliek, syrov a ďalších výrobkov až do výšky 100%, keď dospela k záveru, že francúzska nová daň z digitálnych služieb by americké technologické spoločnosti jednoznačne poškodila.

Úrad amerického obchodného zástupcu (USTR) uviedol, že pri vyšetrovaní a analýze sa zistilo, že francúzska daň „nie je v súlade s prevládajúcimi zásadami medzinárodnej daňovej politiky a je nezvyčajne zaťažujúca pre spoločnosti z USA“ vrátane firiem Alphabet (materská skupina firmy Google), Facebook, Apple a Amazon.

Odporúčané tarify vo výške 100 percent sú zamerané na určité francúzske dovozy v hodnote 2,4 miliardy dolárov vrátane syrov, vína a kabeliek.

Toto zistenie okamžite neukladá clá na francúzske výrobky, ako je víno, ktoré už bolo zasiahnuté 25% sadzbou v októbri v samostatnom spore, ale umožňuje prezidentovi ich uvaliť, ak a keď sa tak rozhodne.

Súvisiace: Digitálna daň Francúzska by mohla viac ublížiť spotrebiteľom ako spoločnostiam

Americký obchodný zástupca Robert Lighthizer uviedol, že vláda zvažuje, či nezačne podobné prešetrenia uvalených daní z digitálnych služieb v Rakúsku, Taliansku a Turecku.

Lighthizer ďalej uviedol: „USTR sa zameriava na boj proti rastúcemu protekcionizmu členských štátov EÚ, ktorý sa nespravodlivo zameriava na americké spoločnosti.“ Vo svojom vyhlásení nespomínal navrhované digitálne dane v Kanade alebo Británii.

Americká obchodná agentúra uviedla, že do 14. januára zhromaždí verejné pripomienky k svojmu navrhovanému zoznamu taríf, ako aj o možnosti uvalenia poplatkov alebo obmedzení na francúzske služby, pričom verejné vypočutie je naplánované na 7. januára.

Zároveň nešpecifikoval dátum účinnosti navrhovaných 100% ciel.

Šampanské ako aj syr gruyère

Zoznam sa zameriava na niektoré výrobky, ktoré boli ušetrené pred 25% tarifami uloženými Spojenými štátmi americkými z dôvodu sporných dotácií od Európskej únie na lietadlá, vrátane šumivých vín, kabeliek a prípravkov na líčenie – výrobky, ktoré by zasiahli francúzsky gigant luxusného tovaru LVMH a výrobcu kozmetiky L’Oreal.

Syr Gruyère, ktorý bol tiež analyzovaný v rámci taríf na lietadlá od USTR, analyzovaných v októbri, sa nachádzal na popredných miestach v zozname francúzskych výrobkov zameraných na 100% tarify, spoločne s mnohými ďalšími syrmi.

Zistenia získali priazeň zákonodarcov z USA a amerických technologických skupín, ktorí už dlho tvrdia, že daň sa nespravodlivo zameriava na americké firmy.

Senátori Charles Grassley a Ron Wyden, ktorí sú zároveň najvyššími republikánmi a demokratmi vo finančnom výbore Senátu, v spoločnom vyhlásení uviedli: “Francúzska daň z digitálnych služieb je neprimeraná, protekcionistická a diskriminačná.”

Hovorcov francúzskeho veľvyslanectva a delegácie Európskej únie vo Washingtone nebolo možné okamžite kontaktovať pre pripomienky.

Pred zverejnením správy USTR však francúzsky vládny predstaviteľ uviedol, že Francúzsko spochybní zistenia obchodnej agentúry a zopakuje tvrdenie politických lídrov z Paríža, že digitálna daň nie je zameraná konkrétne na americké technologické spoločnosti.

Zároveň dodal: „Nevzdáme sa zdaňovania“ digitálnych firiem.

Francúzska daň vo výške 3% sa vzťahuje na príjmy z digitálnych služieb, ktoré získali firmy s viac ako 25 miliónmi eur (27,86 milióna dolárov) vo forme príjmov z Francúzska a 750 miliónmi eur (830 miliónov dolárov) z celého sveta.

Súvisiace: Amazon prenesie náklady francúzskej dane z digitálnych služieb

Správa USTR a navrhovaný zoznam taríf nasledujú niekoľko mesiacov po rokovaní medzi francúzskym ministrom financií Brunom Le Maireom a ministrom financií USA – Stevenom Mnuchinom o globálnom prepracovaní pravidiel digitálnej dane. Obaja v auguste dosiahli kompromis na samite G7 vo Francúzsku, ktorý by americkým firmám vrátil rozdiel medzi francúzskou daňou a novým mechanizmom, vytvoreným prostredníctvom Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.

Trump však nikdy formálne túto dohodu nepodporil a odmietol povedať, či jeho francúzska hrozba z colných taríf bola mimo stola.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, NYtimes

Facebook komentár