Pri pohľade na to, ako silno sa Švajčiarsky frank obchoduje voči americkému doláru som si spomenul na článok o tom, čo sa stalo naposledy, keď USA nesplatili svoj dlh v roku 1979.

Evidentne, americké ministerstvo financií zmeškalo niekoľko platieb – v hodnote 120 miliónov dolárov, pretože Kongres to zrezal naozaj blízko (len za niekoľko hodín), keď odsúhlasil zvýšenie stropu dlhu, čo v súčasnosti vyzerá ako smiešnych 830 miliárd amerických dolárov (dnes sa debatuje o zvýšení tohto stropu na približne 14 biliónov amerických dolárov).

Nikdy som nečítal nič o tejto špecifickej udalosti. Na druhej strane, koniec 70. rokov bol naplnený toľkými ekonomickými katastrofami, že 120 miliónov tu a tam sa pravdepodobne stratilo vo víre udalosti.

Ale vzhľadom na vašu definíciu „defaultu“, povedal by som, že udalosti roku 1971 reprezentovali poslednú dobu, keď USA naozaj porušili sľub.

Nedeľu v noci 15. Augusta 1971 prezident Nixon oznámil, že americký dolár už viac nebude vymeniteľný za zlato. Dolár bude pohyblivý voči ostatnýmm svetovým menám – krok, ktorý spôsobil veľa chaosu a uzavretie devízových trhov éry na niekoľko dní.

Zaujímavé je, že akciový trh výrazne stúpol nasledujúci pondelok, pričom index S&P 500 zvrástol o 3,2 %, čo bol v tých dňoch veľký pohyb.

Avšak dlhodobo to pripravilo cestu pre pomalý zostup amerického dolára, čo si môžte všimnúť vzhľadom na švajčiarský frank.  

Dlhý  trvalý rast Švajčiarského franku

Tu je pohľad na Švajčiarský  frank počas posledných 2 rokov – viac ako 30 % voči americkému doláru (pričom zatiaľ okolo 15 % len za posledný rok).

Ale v kontexte posledných 50 rokov sa tento nedávny pohyb nezdá až taký veľký.

Vidíte aké pekné  a stabilné boli udalosti do roku 1971? A potom to vyzerá, akoby sa celé peklo rozpútalo na nasledujúce dekády.

Mohol by sa Švajčiarsky frank stať novou svetovou rezervnou menou? Zdá sa, že to je príliš veľa tlaku na pomerne malú krajinu. A tiež si nemyslím, že by s tým bolo Švajčiarsko spokojné. Nakoniec, je potrebné veľké množstvo peňazí na krytie zvyšku svetových peňazí – a nevyzerá to tak, žeby tam Švajčiarsko chcelo toľko peňazí.

Tu je pohľad na Švajčiarskú  ponuku peňazí na základe údajov z Švajčiarskej Národnej Banky.

Sú to údaje pre menový agregát M3, ktorý je všeobecne uznávaný ako najširšia definícia peňazí – taká široká, že Fed prestal zverejňovať svoje vlastné M3 údaje o americkom dolári.

Ako mnoho mien, ponuka Švajčiarskych frankov rapídne vzrástla ako reakcia na finančnú  krízu, ale táto ponuka bola za posledné roky zmlúvne upravovaná – čo sa zdá, že je jedným z dôvodov, prečo sa Švajčiarský frank stal silnejším. 

Porovnajte to s americkou ponukou peňazí.

Nie je tu žiadna známka obmedzenia. Zelená čiara ukazuje M2, užšia definícia peňazí. Modrá čiara ukazuje širšie M3 údaje, až do roku 2006, keď Fed prestal zverejňovať dáta. Shadowstats hovorí, žeby to mohlo byť okolo 15 biliónov amerických dolárov do dnes, ale kto naozaj vie?

V každom prípade očakávam, že Švajčiarsko nebude chcieť menu, ktorá je príliš drahá. Je to skvelé pre import, ale nie také dobré pre export. A keďže nie som žiaden expert na forex, domnievam sa, že pre vládu je to celkom jednoduché oslabiť svoju vlastnú menu ak sa rozhodne, že to chce urobiť – určite ťažšie než zo slabej meny spraviť silnejšu.

Jedným z najednoduchších spôsobov ako investovať Švajčiarsky frank je cez CurrencyShares Swiss Franc trust (FXF), ktorý v podstate sleduje menu tak, že odráža peniaze na účte denominovanom v Švajčiarskych frankoch – úrok a všetko.

Bohužiaľ, v dnešnej dobe nedostanete žiaden úrok z Švajčiarskeho franku. Ale ak USA nebude schopné platiť, tu v USA budeme môcť zarobiť oveľa vyšší výnos. 

Zdroj: Bullfax

Facebook komentár