Najnizsia_urokova_sadzba_na_svete_by_mohla_byt_este_nizsia

Očakávania investorov stavajú na tom, že Švajčiarska národná banka vezme svoju kľúčovú úrokovú sadzbu ešte nižšie pod nulové hodnotu, keďže čelí obnovenému zhodnoteniu frankov.

Uprostred zvyšujúceho sa napätia na trhu a nervozity trhu, švajčiarska mena v poslednom mesiaci voči euru posilnila približne 2%. Futures na marec 2020 v súčasnosti dosahujú takmer 50% pravdepodobnosť zníženia základnej úrokovej sadzby na vklady Švajčiarskej Centrálnej banky o 25 bázických bodov. V súčasnosti sa nachádza na hodnote mínus 0,75%, čo je najnižšia hodnota sadzieb spomedzi najväčších krajín sveta.

Najnizsia_urokova_sadzba_na_svete_by_mohla_byt_este_nizsia_frank

Zisk franku podporuje zakročenie prezidenta ŠNB Thomasa Jordana a jeho kolegov, ktorí v minulom roku odmietli odstúpiť od svojich ultra nízkych sadzieb, aj keď mena ich krajiny oslabila a ekonomika zaznamenala prudký rast. Zdôraznili, že trhy sú stále krehké a Jordan opakovane uviedol, že súčasné nastavenie menovej politiky je naďalej potrebné. Taktiež poznamenal, že sadzby môžu ísť ešte nižšie, ak to bude potrebné.

Súvisiace: Švajčiarsko povedalo „Áno“ pre daňové sídla veľkých firiem

Frank sa pohybuje spolu s ďalšími aktívami ktoré sú považované za bezpečné útočisko sa navýšili uprostred poklesu akciových trhov na základe obáv z vyhliadok globálneho rastu. Výnos nemeckých 10-ročných dlhopisov na začiatku tohto týždňa klesol na rekordne nízku úroveň.

Najnizsia_urokova_sadzba_na_svete_by_mohla_byt_este_nizsia_frank_euro

Futures tiež ukazujú, že investori vsádzajú na znižovanie úrokových sadzieb americkým Federálnym rezervným systémom a Európskou centrálnou bankou, kde sa prudko znížil odhad inflačných očakávaní.

Tvorcovia politiky ECB sa tento týždeň stretnú a pravdepodobne znovu zopakujú svoj sľub, že úrokové sadzby eurozóny zostanú až do konca roka na rekordne nízkej úrovni.

Švajčiarska národná banka, ktorej úroková sadzba na vklady sa od roku 2015 nezmenila, usporiada svoje politické stretnutie o týždeň neskôr. Jej predstavitelia sa domnievajú, že frank je vysoko ocenený a pravdepodobne tento postoj zopakujú aj 13. júna.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, Yahoo

Facebook komentár