To_je_dovod_preco_americky_cestovny_ruch_celi_obavam

Zahraniční cestujúci do Spojených štátov každoročne prinášajú do ekonomiky miliardy dolárov. Ale tok ľudí a peňazí sa v súčasnosti zdá byť ohrozený.

V priebehu minulého roka sektor cestovného ruchu dosiahol rekordný výsledok: v roku 2018 prišlo do Spojených štátov amerických 78,6 milióna zahraničných turistov. Cestovanie na začiatku roka 2019 čelí poklesu, najmä z Kanady, Mexika, Číny a Južnej Kórey. Toto spomalenie sa začalo v druhej polovici minulého roka.

Sektor cestovného ruchu sa obáva, ako vážny a dlhotrvajúci by tento pokles mohol byť.

Cestovný ruch je vážnou ekonomickou hnacou silou amerického hospodárstva. Tori Barnesová, výkonná viceprezidentka Americkej Asociácie Cestovania poznamenala, že Spojené štáty v minulom roku zaznamenali prebytok v medzinárodnom cestovnom ruchu vo výške 69 miliárd dolárov, čím sa znížil celkový obchodný deficit krajiny o 11%. Zahraniční cestujúci v priemere na návšteve Spojených štátov minú 4 000 dolárov. Čínski turisti míňajú okolo 7 000 dolárov.

Súvisiace: Obchodná vojna by mohla znížiť produkciu USA, Číny ale aj po celom svete

Barnesová poznamenala: “Predstavuje to naozaj významný ekonomický dopad.”

Spoločnosti, ktoré sa spoliehajú na zahraničný cestovný ruch, začínajú pociťovať pokles v oblasti cestovného ruchu: Napríklad spoločnosť Tiffany v priebehu tohto týždňa zverejnila neuspokojivé tržby, čiastočne kvôli poklesu nákupov zahraničných turistov v amerických obchodoch.

Prečo turizmus v Spojených štátov čelí poklesu?

Odborníci poukazujú na množstvo faktorov, ktoré pôsobia proti cestujúcim prichádzajúcim do Spojených štátov.

Adam Sacks, ktorý je prezidentom divízie Tourism Economics, ktorá je súčasťou spoločnosti Oxford Economics, poznamenal: “Jedná sa o relatívne silnú hodnotu amerického dolára. Spomaľujúcu celosvetovú ekonomiky. Ako aj politiku. Pokles v oblasti cestovného ruchu v USA je tak spôsobený tromi faktormi.”

Silný dolár u zahraničných turistov tým pádom v Spojených štátoch znamená vyššie náklady. Silná hodnota amerického dolára v porovnaní s celosvetovými menami, je z toho dôvodu, že americká ekonomika je stále silná a ostatné krajiny čelia spomaleniam.

Spomalenie hospodárskej aktivity zo zahraničia je naliehavým problémom pre cestovanie, najmä z Číny, piateho najväčšieho zdroja cestujúcich do Spojených štátov po Kanade, Mexiku, Spojenom kráľovstve a Japonsku.

Počet čínskych turistov do Spojených štátov sa od skončenia recesie každoročne razantne zvyšoval, pričom počet návštevníkov sa medzi rokmi 2012 a 2017 viac ako zdvojnásobil. Cestovanie z Číny sa však v apríli 2018 stalo záporným, čo v minulom roku viedlo k celkovému 6% poklesu čínskych turistov smerujúcich do Spojených štátov.

Obchodný spor medzi Spojenými štátmi a Čínou je hlavným faktorom pri úpadku cestovania. Obchod sa znížil, čím sa znížil počet obchodných ciest medzi krajinami. Taktiež sa spomalila ekonomická aktivita, čo viedlo k prudkému poklesu diskrečných nákupov Číňanov.

Čínska vláda svojim občanom vydala množstvo varovaní o cestovaní do Spojených štátov. Práve tento týždeň vydala varovanie pred hrozbou násilia páchaného zbraňami v Spojených štátoch a ďalším varovaním pre vysokoškolských študentov, ohľadom toho že získanie študentských víz by mohlo byť náročnejšie, teda u tých jednotlivcoch, ktorí budú musieť študovať na amerických vysokých školách.

Sacks ďalej poznamenal: “Vidíme výrazný posun v postojoch Číny k americkému cestovaniu,” … “Nedávne odporúčania ohľadom cestovania je len jednou jeho časťou. Štátne médiá v Číne sú voči USA veľmi negatívne.”

Medzitým sa zdá, že spory medzi Mexikom a Spojenými štátmi taktiež zasahujú a až spomaľujú cestovanie medzi oboma krajinami. Mexiko je druhým najväčším zdrojom turistov do Spojených štátov.

Cestovanie Mexičanov do Spojených štátov v roku 2017 kleslo o 6%, čo bol prvým rokom v úrade prezidenta Donalda Trumpa. Aj keď sa cestovanie na začiatku roka 2018 odrazilo, v posledných piatich mesiacoch minulého roka a v prvom štvrťroku tohto roka sa podľa cestovných údajoch z USA a Mexika znížilo.

Súvisiace: Čína hrozí čiernou listinou zahraničných spoločností

Časť toho je najmä z dôvodu obáv o prekročenie hranice po pevnine. Letecké cestovanie Mexičanov je mierne rastúce, ale aj to predstavuje len zhruba 15% z celkového turizmu Mexičanov do Spojených štátov.

Barnesová, ktorá je výkonnou riaditeľkou organizácie US Travel Association, poznamenala: “Uznávame, že na južnej hranici je vidno problémy. Vieme aj to, že ľudia, ktorí sú schopní lietať, stále prichádzajú.”

Barnesová sa obáva, že zhoršujúce sa vzťahy medzi Spojenými štátmi a mnohými ďalšími krajinami prispievajú k spomaleniu v oblasti zahraničných cestujúcich.

Barnesová nakoniec dodala: “Myslíme si, že potrebujeme vysielať väčšie množstvo príjemným postojov.” Zahraničné cesty do Spojených štátov “sú skutočne ekonomickým prínosom. Mali by sme privítať všetkých legitímnych návštevníkov.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, CNN

Facebook komentár