Obchodna_vojna_by_mohla_znizit_produkciu_USA_ciny_ale_aj_po_celom_svete

Ak sa obchodná vojna medzi USA a Čínou bude naďalej stupňovať, celosvetová produkcia by sa podľa nového výskumu mohla v priebehu dvoch rokov znížiť o 600 miliárd dolárov.

Doteraz udelené tarify by podľa štúdie Bloomberg Economics mohli zasahovať štvrťročnú hodnotu hrubého domáceho produktu (HDP) až do roku 2021 pre oblasť Číny o 0,5% a USA a zvyšku sveta o 0,2%. Ak by americký prezident Donald Trump nasledoval svoju hrozbu zvýšenia sadzieb na takmer všetky čínske dovozy k hodnote 25% a Čína by prišla s odvetou, HDP v Číne by mohol klesnúť o 0,8% a 0,5% v USA a po celom svete.

Neschopnosť uzavrieť obchodnú dohodu by tiež mohla vyvolať výpredaj na akciových trhoch, znížiť spotrebiteľské výdavky a investície – dve zložky HDP spolu s vládnymi výdavkami, vývozom a dovozom (ktoré sa pri výpočte odpočítajú). Pokles akciových trhov o 10% by mal podľa modelu ekonómov za následok pokles čínskeho HDP o 0,9%, pokles HDP v USA o 0,7% a pokles celosvetového HDP o 0,6%.

Ich predpovede sú menej hrozivé ako tie, ktoré boli uvedené v nedávnej štúdii poradenskej spoločnosti Trade Partnership, ktorá predpovedala, že paušálne clá na čínsky tovar a odvetné opatrenia z Číny by v priebehu troch rokov znížili ročnú hodnotu HDP USA o 1%.

Súvisiace: Čína hrozí čiernou listinou zahraničných spoločností

Goldman Sachs je optimistickejšia: podľa nedávnej analýzy očakáva, že HDP USA v rovnakom scenári klesne o 0,5% a HDP Číny o 0,8%.

Ďalšia štúdia agentúry Bloomberg sa zaoberala dôsledkami americko-čínskej obchodnej vojny na iné krajiny. Výskumníci zistili, že Taiwan by čelil najväčšiemu zásahu, pretože približne 1,6% jeho produkcie je viazaných na čínsky vývoz do USA, zatiaľ čo Južná Kórea a Malajzia sa spoliehajú na tento dodávateľský reťazec v hodnote 0,8% a 0,7% ich produkcie. Čínske clá na tovar z USA by mohli ublížiť krajinám, ako je napríklad Kanada, ktorá sa na tejto trase dodávok v roku 2015 spoliehala na približne 1,1% svojej produkcie energií.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár