Budu_sa_medzinarodni_turisti_vyhybat_Las_Vegas_2017

Mesto Las Vegas sa vyrovnáva s následkami najhoršieho prípadu streľby v moderných dejinách Spojených štátov amerických. Kladie si kľúčovú otázku: Ako to ovplyvní medzinárodný turizmus?

V meste, ktoré nikdy nespí, je až štvrť milióna ľudí zamestnaných v rôznych hoteloch, reštauráciách, baroch a kasínach. Za svoje príjmy vďačia 43 miliónom turistov, ktorý každoročne navštívia túto legendárnu destináciu. Až pätina z nich pochádza zo zahraničia. To znamená, že v Las Vegas sa zastaví jeden z desiatich návštevníkov Spojených štátov.

Olivier Jager, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti ForwardKeys zaoberajúcej sa analýzou cestovného ruchu, povedal: „Čas potrebný na zotavenie turizmu v Las Vegas bude závisieť od spôsobu, akým budú o incidente informovať médiá. Dôležitá je tiež schopnosť vládnych orgánov navodiť pocit zvýšenej bezpečnosti.“

Súvisiace: Tieto krajiny strácajú milióny turistov kvôli útokom

Odborníci na cestovný ruch tvrdia, že americkí návštevníci neprestanú chodiť do Las Vegas. Dôvodom je najmä to, že ozbrojený útočník konal sám a nebol spojený so žiadnymi teroristickými skupinami. Verejnosť považuje v takýchto prípadoch budúce útoky za nepravdepodobné.

Americké fórum medzinárodného cestovného ruchu uviedlo: „Návštevníci sa dokážu po takýchto izolovaných incidentoch rýchlo zotaviť a nespájajú si ich s danou destináciou. Je pravda, že táto streľba je zatiaľ najväčšou a najtragickejšou v histórii USA, ale veríme, že turizmus v Las Vegas sa dokáže udržať pri živote.“

Väčšie obavy sa objavujú v súvislosti s reakciou medzinárodných turistov.

Diane Beanová, ktorá vlastní cestovnú kanceláriu Off On Vacation v štáte Maine, povedala: „Myslím si, že znižovať sa bude najmä počet zahraničných návštevníkov. Budú rušiť svoje dovolenky, pretože sa obávajú zbraní a násilia v Spojených štátoch.“

V obrázku: Do Las Vegas prichádza každý rok 43 miliónov návštevníkov. 19% z nich tvoria zahraniční turisti, medzi ktorými sú najpočetnejší ľudia z Kanady, Mexika, Veľkej Británie a Nemecka.
Budu_sa_medzinarodni_turisti_vyhybat_Las_Vegas_2017_graf

V prepočte na jedného obyvateľa vlastnia Američania najviac zbraní na svete. Prieskumná agentúra Pew Center tvrdí, že štyria z desiatich ľudí buď vlastnia strelnú zbraň, alebo žijú v domácnosti so zbraňami. V spojených štátoch dochádza k streľbe na verejnosti omnoho častejšie ako v ktorejkoľvek inej krajine. Tieto štatistiky platia už dlhé roky.

Beanová vraví: „Na svete je veľmi málo miest, ktorých sa násilie vôbec nedotklo. Nie každý si môže dovoliť cestovať na Tahiti.“

Agentúra ForwardKeys tvrdí, že najčastejšími návštevníkmi Las Vegas sú turisti z Kanady, Mexika, Veľkej Británie a Nemecka. Rovnako ako Američania, tiež prichádzajú do tohto mesta v púšti kvôli hazardným hrám, svadbám, divadelným predstaveniam, teplému podnebiu a luxusnému nočnému životu.

Patrick Surry, ktorý je hlavným analytikom cestovnej agentúry Hopper, povedal, že dopyt po návšteve Las Vegas sa časom zvýši aj napriek tomu, že počas tohto týždňa niekoľko zákazníkov zruší svoje zájazdy. Povedal: „Ľudia na takéto udalosti rýchlo zabúdajú a incident pravdepodobne nebude mať dlhodobý dopad na turizmus.“

Násilné udalosti v Londýne a Paríži tiež nenarušili turistickú atraktivitu týchto destinácií. V roku 2015 sme boli svedkami teroristického útoku v Paríži, ktorý na istý čas spôsobil zníženie počtu turistov prichádzajúcich do tejto metropoly. Návštevnosť sa však rýchlo zvýšila na pôvodnú úroveň. Vyťaženosť hotelov sa v prvej polovici tohto roku dokonca zvýšila o 10%.

Súvisiace: 5 rokov som cestovala po svete a ponúkam 7 najlepších rád o peniazoch

Do Londýna prichádza každý rok približne 19 miliónov turistov. Po júnovom teroristickom útoku neďaleko London Bridge si návštevnosť udržala stabilnú úroveň. Počet zahraničných návštevníkov sa v júli zvýšil v porovnaní s minulým rokom o 6%. Pre tento mesiac je to novým rekordom.

Vegas má v rukáve ešte niekoľko trikov. Stretnutia a konferencie prilákali do mesta počas minulého roku až 6,3 miliónov ľudí. Dobrým znamením je, že spoločnosť IMEX Group potvrdila svoje plány týkajúce sa organizácie obchodného veľtrhu v Las Vegas počas budúceho týždňa.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, FoxBusiness

Facebook komentár