El_Erian_k_dlhopisovym_trhom_Ak_sa_budete_drzat_starych_pravidiel_stratite

Investičný manažér Mohamed El-Erian na konci tohto týždňa poznamenal, že investori musia o globálnom trhu s dlhopismi začať uvažovať inak a tvrdí, že s touto triedou aktív by sa malo zaobchádzať „oportunistickým“ spôsobom, a nie ako s hlavnou časťou portfólia.

(Oportunizmus je pasívne, bezzásadové prispôsobovanie sa okolnostiam, nedodržanie zásad v prospech okamžitých výhod.)

Tento rok pokračoval tridsaťročný býči (rastúci) trh aktív s pevným príjmom, pretože investori v čase obchodnej vojny medzi USA a Čínou a obavám z hospodárskeho poklesu sa ponáhľali k tzv. „bezpečným prístavom“.

Odhady začiatkom tohto leta ukázali, že približne 15 biliónov dolárov štátnych dlhopisov sa aktuálne obchoduje so záporným výnosom. Výnosy majú opačný vzťah k cene dlhopisov a záporný výnos by znamenal, že investor v zásade platí za privilégium držania štátneho dlhu krajiny. Toto číslo (15 biliónov dolárov) sa od októbra 2018 takmer strojnásobilo s očakávaním, že centrálne banky budú aj naďalej podporovať trh s nízkymi úrokovými sadzbami a možnými nákupmi aktív.

El-Erian, známy portfólio manažér v spoločnosti Allianz, ktorý v minulosti zastával vedúcu pozíciu v investičnom gigante Pimco, v piatok poznamenal, že na trh je potrebné sa pozerať relatívne.

Súvisiace: Miliardár Ray Dalio varuje pred opakovaním situácie z 30. rokov 20. storočia

Na fóre Ambrosetti v Taliansku poznamenal: „Na dlhopisový trh je potreba sa pozerať inak. Zvyčajne sme uvažovali o dlhopisovom trhu ako o základnej alokácii. Avšak je treba ísť o krok vpred a hľadať to najvhodnejšie aj na tomto trhu.“ … „Trh s dlhopismi je dnes oportunistický a veľmi sa líši od základného rozdelenia. Preto treba hľadať príležitostné umiestnenie.“

„Nekomerční hráči“

El-Erian zdôraznil, že sa jedná o „veľmi odlišný trh s dlhopismi“, na ktorý si investori zvykli, dokonca ho prirovnal k riziku stolovej hry. Keď hovoril konkrétne o centrálnych bankách, uviedol, že je to ako hrať spolu s „nekomerčnými hráčmi“, ktorí nesledujú cieľ hry a úplne ho skresľujú.

Uviedol: “Ak sa budete držať starých pravidiel, prídete o peniaze … musíte premýšľať o dlhopisovom trhu inak.”

Na rozdiel od akciového trhu, trh s pevným výnosom podľa neho musí potvrdiť nedávne rekordné hodnoty, dosiahnuté v USA a musia byť potvrdené základné princípy. Zároveň naznačil, že by sme sa mohli blížiť k bodu, kedy akcie aj dlhopisy budú predražené.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár