Hodnota globálneho indexu dlhopisov s negatívnym výnosom s označením Bloomberg Barclays Global Negative Yielding Debt Index sa nedávno rozšírila na 18,04 bilióna dolárov, čo je najvyššia úroveň, aká bola kedy zaznamenaná.

Hodnota globálneho indexu dlhopisov s negatívnym výnosom s označením Bloomberg Barclays Global Negative Yielding Debt Index sa nedávno rozšírila na 18,04 bilióna dolárov, čo je najvyššia úroveň, aká bola kedy zaznamenaná.

Svetový objem dlhopisov s negatívnym výnosom sa zvýšil na nový rekord v znamení, že dopyt po tzv. bezpečných aktívach je rovnako vysoký ako dopyt po rizikovejších aktívach.

Trhová hodnota globálneho indexu dlhopisov s negatívnym výnosom s označením Bloomberg Barclays Global Negative Yielding Debt Index sa nedávno rozšírila na 18,04 bilióna dolárov, čo je najvyššia úroveň, aká bola kedy zaznamenaná. Najnovšie do klubu vstúpili španielske 10-ročné dlhopisy, ktorých výnosy nedávno prvýkrát znížili pod 0%.

V polovici mesiaca dlhopisy o objeme približne 1 bilión dolárov zaznamenali záporné výnosy, čo znamená, že 27% svetového dlhu s investičným stupňom sa v súčasnosti nachádza pod hodnotou nula. Vďaka rozmachu globálnych emisií v roku 2020, keď vlády a spoločnosti zápasia s vplyvom koronavírusu, ktorý zostáva pod 30% maximom dosiahnutým v minulom roku.

Napriek optimizmu v súvislosti s globálnym hospodárskym oživením v budúcom roku, čo vyvolalo nápor na rizikovejšie aktíva, ako sú akcie a firemné dlhopisy, pokračujúca monetárna podpora centrálnych bánk a obavy z neúnavného šírenia koronavírusu udržali záujem investorov o štátne dlhopisy. Rast dlhopisov so zápornými výnosmi od marca sa časovo zhodoval s mierne slabšou hodnotou amerického dolára.

Dlhopisoví optimisti nedávno dokonca dostali podporu, keď Európska centrálna banka zvýšila svoj program nákupu aktív o ďalších 500 miliárd eur (607 miliárd dolárov) v snahe podporiť hospodárske oživenie regiónu. Medzitým, obe emisie austrálskych dlhopisov prvýkrát v aukcii dosiahli výnosy pod nulovou hodnotou, zatiaľ čo výnosy portugalských 10-ročných dlhopisov nedávno poklesli pod 0%.

Výnosy štátnych dlhopisov USA zostávajú jedny z mála rozvojových dlhopisov, ktoré sa stále držia nad hodnotou 0%. Na hlavných dlhopisových trhoch eurozóny s 10-ročnými nástrojmi sa v kladnom území obchodujú len talianske a grécke cenné papiere.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj. Bloomberg

Facebook komentár