Filipiny_poslali_do_Kanady_spat_69_kontajnerov_odpadu

Nákladná loď prepravujúca tony odpadu, ktorú na Filipíny vyslala kanadská vláda pred viac ako piatimi rokmi, ktorá spôsobila rozsiahly diplomatický rozkol, opustila krajinu juhovýchodnej Ázie, keďže národy v regióne čoraz viac odmietajú slúžiť ako skládky pre bohatšie štáty.

69 námorných kontajnerov hnijúceho odpadu na lodi M/V Bavaria v prístave Subic Bay v skorých piatkových hodinách sa vydala na 20-dňovú cestu do kandského Vancouveru.

“”Baaaaaaaaaaee by” ako hovoríme,” napísal na Twitteri minister zahraničných vecí Filipín Teodoro Locsin, spolu s obrázkami odchádzajúceho plavidla.

Environmentálni aktivisti, vrátane tých z Greenpeace a EcoWaste Coalition, uvítali odchod lode M/V Bavaria z prístavu Subic Bay a vo štvrtok sa okolo neho plavili na palube malej lode s transparentom “Filipíny nie sú skládka odpadu!”

Diplomatické rozpory

Filipínsky prezident Rodrigo Duterte sa vyhrážal, že násilne vráti odpad, ktorý úradníci v rokoch 2013 až 2014 previezli na Filipíny v 103 kontajneroch a falošne o ňom vyhlásili, že sa jedná o recyklovateľné plastové zvyšky. Niekoľko nádob na odpadky bolo zlikvidovaných, dokonca aj na skládkach, pričom 69 kontajnerov s odpadom z domácností, vrátane použitých plienok, hnili v dvoch filipínskych prístavoch.

Filipínska vláda tento mesiac stiahla svojho veľvyslanca a konzulov z Kanady z toho dôvodu, že politické špičky nedodržali lehotu “15. mája” pre vrátenie odpadu.

November 2014: Pracovníci colného úradu v Manile vrámci inšpekcie kontajnerov obsahujúcich tony odpadu vyslaného z Kanady.

November 2014: Pracovníci colného úradu v Manile vrámci inšpekcie kontajnerov obsahujúcich tony odpadu vyslaného z Kanady.

 

Návrat odpadkov odstraňuje šesťročný trň vo vzťahoch medzi oboma krajinami, najmä pre prezidenta Duterteho, ktorý nastúpil do úradu v polovici roka 2016. Nesúhlasil s medzinárodnou kritikou, vrátane kanadského premiéra Justina Trudeaua, o jeho krvavom zákroku proti obchodníkom s drogami a užívateľom drog zo strany vládnych síl, čo spôsobilo tisíce mŕtvych – väčšinou chudobných.

Krajiny sa snažili tento problém vyriešiť celé roky, pričom Trudeau v roku 2017 povedal, že vyriešili právne otázky zabraňujúce návratu odpadu.

Návrat bol však oneskorený inými otázkami napriek ubezpečenia Kanady o jeho ochote vziať späť odpad, ktorý podľa Trudeau bol do Manily zrealizovaný v súkromnej obchodnej transakcii.

Kanadská ministerka životného prostredia Catherine McKenna privítala správu o navrátenom odpade a vo štvrtok novinárom povedala: „So stranou Filipín sme v intenzívnom kontakte a úzko s nimi spolupracujeme.“

Súvisiace:
Malajzia nasleduje Čínu a zakazuje dovoz plastového odpadu
Polovica z odpadu plastov v oceánoch pochádza iba z 5 krajín

„Nespravodlivosť“

Len pred niekoľkými dňami Malajzia oznámila, že vráti 450 ton dovezeného plastového odpadu späť do krajín ktoré ho poslali, vrátane Austrálie, Bangladéša, Kanady, Číny, Japonska, Saudskej Arábie a Spojených štátov.

Čína už dlhé roky dostávala väčšinu plastového odpadu z celého sveta. V minulom roku však svoje dvere zahraničnému odpadu zatvorila, v snahe vyčistiť svoje životné prostredie, čo spôsobilo, že ďalšie krajiny juhovýchodnej Ázie sa stali novými destináciami.

Premiér Malajzie – Mahathir Mohamad v utorok v Tokiu kritizoval aj bežnú prax bohatších krajín, ako sú USA, Kanada a Japonsko, ktoré posielajú svoj nerecyklovateľný odpad do chudobnejších krajín a označil to za „nespravodlivosť“.

Filipínske environmentálne skupiny vo štvrtok vyzvali Duterteho vládu, aby zakázala všetok dovoz odpadu a ratifikovala dodatok k Bazilejskému zákazu, ktorý zakazuje dovoz odpadu z akéhokoľvek dôvodu vrátane recyklácie. Uviedli, že sa v roku 2018 sa objavili ďalšie zásielky odpadu na Filipíny z Južnej Kórey a nedávno z Austrálie a Hong Kongu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Aljazeera

Facebook komentár