Zberač plastov pre recykláciu v rieke pokrytej odpadkami – Jakarta (Indonézia)

Viac ako polovica odpadu z plastov v oceánoch pochádza iba z piatich krajín a všetky z nich sú v Ázii a na tichomorských ostrovoch.

The Ocean Conservancy vo správe uviedla, že 60 percent z plastového odpadu smeruje do mora najmä z Číny, Vietnamu, Filipín, Indonézie a Thajska.

Niektoré z rozvíjajúcich sa ekonomík v Ázii a Tichomorí rástli tak rýchlo, že prekonali svoje vlastné možnosti na rozvoj infraštruktúry pre zber odpadkov. V správe sa teda píše, že v týchto krajinách je menej ako polovica odpadu zhromažďovaná správne a dokonca aj oficiálne skládky sa niekedy nachádza v blízkosti riek alebo oceánov. V niektorých oblastiach dokonca chýbajú predpisy pre nakladanie s odpadmi.

Súvisiace: 
Koľko plastu sa hromadí v oceánoch – táto mapa ukazuje kde

Táto plávajúca plošina môže prefiltrovať plasty z našich znečistených oceánov

Ďalej berú na vedomie v mnohých z týchto rozvojových krajinách aj relatívnu chudobu,ktorá je bežná a má za následok, že spoločnosti miestnym zákazníkom predávajú výrobky v menších – teda lacnejších vrecúškach, ktoré nie je vôbec možné recyklovať. Kozmetika je bežne ponúkaná v týchto plastových vrecúškach. Takéto okolnosti spôsobujú rozsiahlu záťaž na lokálne systémy riadenia väčšieho množstva plastu, ktorý majú príliš nízku kvalitu a miestne spoločnosti skôr vyhľadávajú recyklovateľné materiály za účelom ďalšieho predaja.

Teda ľudia, ktorí strávia 10 hodín zberu plastových vrecúšok si vezmú domov iba 50 centov. Ak zbierajú len plastové fľaše, však vedia zarobiť až 3,70 dolára.

Ešte horšie je, že odpadky plávajúce na hladine tvoria len 5 percent z celého množstva plastov, ktoré boli vyhodené do mora. Podľa Ocean Conservancy vraj ostatných 95 percent je ponorených pod vodou, kde sa dusí živočíchy a rozbíjajú vodného ekosystému.

Zdroj: GlobalPost

Facebook komentár