Malajzia_nasleduje_Cinu_a_zakazuje_dovoz_plastoveho_odpadu

Mladá vláda Malajzie – ktorá sa dostala k moci menej ako pred rokom – zaujala tvrdé stanovisko voči dovozu plastového odpadu, ktorý zaplavil krajinu po podobnom zákroku v Číne.

Čína, keď sa stala najväčším dovozcom odpadu na svete, od januára minulého roka zakázala dovoz 24 druhov odpadu. Ázijský hospodársky gigant údajne plánuje do tohto zákazu pridať ďalších 8 kategórií tuhého odpadu.

Singapurská tlačová agentúra Channel NewsAsia uviedla: Rozhodnutie Číny započalo celosvetový presun v stratégií vývozu odpadového hospodárstva, čo viedlo k odkloneniu odpadu do juhovýchodnej Ázie – a Malajzia sa stala novou výhodnou oblasťou. V prvých siedmich mesiacoch roku 2018 Malajzia doviezla 456 000 ton plastového odpadu od 10 top krajín, ktoré sú exportérom týchto surovín – z viac ako 316 600 ton zaznamenaných za celý rok 2017 a 168 500 ton v roku 2016.

Len pár mesiacov po tom, ako v máji minulého roka vyhrala historické voľby, nová malajzijská vláda v októbri oznámila, že zakazuje dovoz plastového odpadu a uzavrie továrne, ktoré tento odpad nelegálne spracúvajú. Táto krajina pri zaujatí prísnejšieho postavenia voči dovozu plastového odpadu nie je samotná: Thajsko v priebehu minulého roka takisto oznámilo, že plánuje zákaz podobného odpadu od roku 2021.

Yeo Bee Yin, ktorá je malajzijskou ministerkou energetiky, techniky, vedy, zmeny klímy a životného prostredia, poznamenala: ″Čínsky zákaz plastového odpadov reálne viedol k otvoreniu očí, či už v Malajzií alebo mnohých ďalších krajín.”

Okrem domácej snahy o lepšiu správu plastového odpadu, Yeo Bee Yin povedala, že sa zúčastňuje na medzinárodných rozhovoroch, aby preskúmala rôzne spôsoby nakladania s takýmto odpadom. Malajzia tiež plánuje v priebehu troch rokov prestať užívať všetky druhy plastov, pochádzajúce zo zámoria.

Zatiaľ čo rastúci počet krajín podniká kroky na vyčistenie svojho ovzdušia, pôdy a mora, USA – najväčšie hospodárstvo na svete – pod taktovkou prezidenta Donalda Trumpa takéto úsilie neuprednostňuje. Krátko po prevzatí do funkcie Trump oznámil svoj úmysel odtrániť svoju krajinu z Parížskej dohody o klimatických zmenách a zvrátiť ďalšie politiky v oblasti životného prostredia.

Súvisiace:
Keňa práve zakázala plastové tašky a hrozí pokuta 32 000 eur a väzenie
Až 90,5% svetového odpadu z plastov sa nerecykluje

Minulý mesiac Wells Griffith, medzinárodný poradca pre energiu a klímu v Trumpovej administratíve vrámci veľkej konferencie poznamenal, že ”žiadna krajina by nemala obetovať ekonomickú prosperitu alebo energetickú bezpečnosť pri presadzovaní environmentálnej neudržateľnosti.” Ale Yeo Bee Yin zase uviedla, že čisté prostredie nemusí prísť na úkor rastu.

Ministerka ďalej uviedla: “Ochrana životného prostredia, presadzovanie ekologického hospodárstva, hospodársky rozvoj nevylučuje.”

Nakoniec dodala: “Ako rozvojová krajina chceme udržateľný rozvoj našej krajiny. Nie je to len jedným zo spôsobom, ktorým zabránime zničenie vecí, ktoré sú pre nás tak cenné a preto si myslíme, že existuje rovnováha a túto rovnováhu práve takýmito krokmi dosiahneme. Ako vláda, chceme trvalo udržateľný rozvoj a veríme, že pre Malajziu existuje cesta udržateľného rastu.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters

Facebook komentár