Potravinárske obaly z bambusu pre zníženie odpadu_top

Aby bolo možné docieliť obmedzenie plastového odpadu Thajska, jedna spoločnosť sa snaží produkovať obaly z rastlín.

Universal Biopack produkuje obal, ktorý predáva do reštaurácií a producentov, avšak pr jeho výrobe nevyužíva plast, ale používa zmes bambusu a manioku, čo sú plodiny, ktoré sa vo veľkej miere nachádzajú po celej krajine.

Potom, čo ekonomika tejto krajiny v posledných desaťročiach rýchlo rástla, Thajsko sa stalo jednou z najväčších ázijských ekonomík. Ale rovnako ako mnoho iných krajín v regióne, v jej snahe okolo boja s miliónmi ton každoročne produkovaného odpadu bola veľmi pomalou.

Generálny riaditeľ spoločnosti Universal Biopack – Vara-Anong Vichakyothin uviedol: “Nakladanie s odpadmi je všade veľkým problémom.”

Súvisiace: V roku 2050 by oceány mohli mať viac plastu, ako rýb!

Spoločnosť používa technológiu, ktorú vymysleli na Bangkokskej univerzite, čo vedie k nulovým odpadom z obalov. Dúfa, že nakoniec nahradia aj mnohé z polystyrénových krabíc a igelitových tašiek, ktoré končia na obrovských skládkach po celom Thajsku a ďalších krajinách juhovýchodnej Ázie.

Než bol tento šetrný obal k životnému prostrediu vyvinutý, trvalo mu to päť rokov a je tak prispôsobivým, že sa nakoniec môže využívať aj na balenie veci, ako je nábytok a dokonca aj telefóny.

Potravinarske_obaly_z_bambusu_pre_znizenie_odpadu_2017_1

V mestách Bangkok a Chiang Mai, kde obaly na nápoje a rezance lemovali chodníky, firma už má svojich dodávateľov v oblasti reštaurácií, ekologických poľnohospodárov a ďalších podnikov v potravinárskom a nápojovom priemysle.

Ale nájsť nových klientov môže byť ťažké.

Predajcovia potravín v Thajsku, ktorí balia jedlo zo sebou chcú udržať náklady na nízkej úrovni, číže zatiaľ je konkurenčný boj veľmi náročný. Žiadať ich, aby míňali viac na obaly z dôvodov ochrany životného prostredia je ťažké.

Zakladateľ spoločnosti Universal Biopack – Suthep Vichakyothin poznamenal: “Miestna ekonomika stále tieto technológie nepodporuje.”

Súvisiace: Spoločnosť premieňajúca 4 miliardy plastových fliaš do oblečenia

Avšak ani to v Thajsku nezastavuje iné spoločností, aby vykonali vstup na trh trvalo udržateľných obalov. Rovnako ako Universal Biopack, vsádzajú na rastúce povedomie o životnom prostredí, čo nakoniec vedie k zvýšeniu dopytu.

Aby sa stali konkurencieschopnejšími, Suthepova spoločnosť investuje. Jej cieľom je rozbehnúť výrobu tým, že vo svojom závode, v blízkosti Bangkoku postavia čiastočne automatizovanú montážnu linku a zdvojnásobia svoj počet personálu z 50 na 100 ľudí.

Ich snahou je zvýšiť mesačnú kapacitu z 300 000 jednotiek až na 1 milión.

Universal Biopack uvádza, že taktiež dosahuje stály záujem o svoje produkty z iných krajín, najmä zo Škandinávie.

Rozsiahly objem dopytu pochádza zo zámoria. Jeden z jej zákazníkov využíva tieto obaly pre vývoz kokosovej vody.

Potravinarske_obaly_z_bambusu_pre_znizenie_odpadu_2017_kokos

 

Zdroj: Fortune, ZDnet

Facebook komentár