Austrálski vinári čelia nepríjemnému obdobiu.

Austrálski vinári čelia nepríjemnému obdobiu.

Čína v nasledujúcich piatich rokoch uvalí obrovské clá na víno z Austrálie, čo by mohlo pripraviť vinárov krajiny o ich hlavný exportný trh a tak navýšiť obchodný spor medzi týmito dvomi krajinami.

Clá, ktoré sa pohybujú od 116% do 218%, boli oznámené v piatok a nasledujú po prešetrení čínskymi orgánmi, ktoré zistili prípady „dumpingu a poškodenia (trhu)“. Začali platiť od dnešného dňa.

Výkonný riaditeľ austrálskej organizácie Australian Grape & Wine – Tony Battaglene v piatok pre agentúru Bloomberg uviedol, že jeho skupina pravdepodobne odporučí podať sťažnosť na Svetovú obchodnú organizáciu. Čína bola donedávna najväčším trhom pre vývoz austrálskeho vína.

Vzťahy medzi Austráliou a Čínou sa začali v apríli minulého roka zhoršovať potom, čo predseda vlády Scott Morrison vyzval na medzinárodné vyšetrovanie pôvodu koronavírusu. Mnoho austrálskych vývozov – vrátane dreva, hovädzieho mäsa a niektorých druhov uhlia – čoskoro začali čeliť ťažkostiam pri vstupe na čínsky trh.

Čínske investície v Austrálii sa v roku 2020 prepadli na niečo viac ako 1 miliardu austrálskych dolárov (763 miliónov dolárov), čo oproti predchádzajúcemu roku predstavuje pokles o 62%, ako sa uvádza v správe, ktorú začiatkom tohto mesiaca zverejnila Austrálska národná univerzita, v Databáze investícií smerujúcej do Austrálie.

Hlavné exportné trhy vína z Austrálie:
Cina-po-dobu-5-rokov-uklada-cla-na-australske-vino-az-218%-graf

Austrálsky vinársky priemysel bol v centre týchto nepokojov. Čínske ministerstvo obchodu v novembri po antidumpingovom prešetrovaní uvalilo dočasné clo na austrálsky dovoz vína v hodnote až 212%.

Podľa štatistík priemyselnej skupiny Wine Australia hodnota vývozu vína do Číny v decembri klesla takmer na nulu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár