Wells Fargo si v roku 2014 udržuje prvé miesto, ako najcennejšia banková značka na svete, s jej hodnotou značky vo výške viac než 30 miliárd dolárov.

Celkovo možno povedať, že bankové giganty na Západe si udržali svoje svoju vedúce postavenie proti nastupujúcej hospodárskej konkurencie z Číny. S týmto vyjadrením prišla ročná štúdia 500 najcennejších značiek od poradenskej spoločnosti v oblasti oceňovania majetku – Brand Finance.

( Súvisiace: Top: Zoznam 20. najcennejších značiek na svete pre rok 2013 )

Brand Finance v tlačovej správe počas tohto týždňa uviedla: “Západné značky všeobecne ukázali zlepšenia … Pozoruhodné výsledky v iných častiach sveta zahŕňali zastavenie rýchleho rastu v niektorých krajinách BRIC, najmä Rusku, Indii a Brazílii.”

Táto organizácia vypočítala hodnotu značky pri stanovení honorárov, ktoré by spoločnosť musela zaplatiť za licencie svojej značky, ak by ju nevlastnili.

Brand Financie poukázala na britskú HSBC a švajčiarsku UBS ako obzvlášť silne rastúce banky počas minulého roka, s nárastom hodnoty značky o 4 miliardy amerických dolárov a 3,35 miliardy dolárov. HSBC sa umiestnila na druhom mieste (z tretieho miesta v roku 2013) a UBS bol navýšená na 19. miesto (z 30.).

Brand Financie dodala, že celková hodnota značky gréckych bánk v priebehu roka stúpla o viac, ako 100 percent, “keďže úspešné úsporné opatrenia začali rýchlo transformovať ekonomické vyhliadky krajiny”.

Zatiaľ čo hodnota bankových značiek v Rusku, Indii a Brazílii klesla, Čína aj naďalej dosahuje dobré výsledky. Hodnota značiek jej veriteľov sa v priebehu roka zvýšila o 19 miliárd dolárov a v súčasnosti existujú tri čínske banky, ktoré sa umiestnila v Top 10: Industrial and Commercial Bank of China, China Construction Bank a Agricultural Bank of China .

( Súvisiace: Najväčšia banka Eurozóny v roku 2013 nedosiahla očakávania )

Celkovo možno povedať, že americké banky aj naďalej dominujú v zozname Top 10. najcennejších značiek, ako americké banky obsadili štyri miesta: Wells Fargo, Bank of America , Citi a JP Chase – z ktorých všetky dosiahli hodnotu značky vo výške 23 miliárd dolárov alebo viac.

Zdroj: Business Standard

Facebook komentár